„Blaszany bębenek” we wrocławskim Capitolu – otwarcie sezonu [raport sprzed premiery]

Autor: Michał Rypel

fot. Lukasz Giza

Pierwsza część „gdańskiej trylogii” Güntera​ Grassa trafia do wrocławskiego Capitolu. Już 6 października, w 59. rocznicę wydania kontrowersyjnej powieści „Blaszany bębenek”, premierę będzie miał spektakl muzyczny o tym samym tytule.  To historia opowiedziana przez głównego bohatera, Oskara Matzeratha, który przybliża w niej mroczne i niebywałe czasy z pierwszej połowy XX wieku.

Spektakl w reżyserii Wojciecha Kościelniaka z przyziemnej i realnej opowieści zmienia się w baśń. Ten klimat świetnie oddaje lalka tintamareska — uosobienie narratora i zarazem element wpływający na poczucie niepewności i wypaczenie rzeczywistości. Tytułowy bębenek ponadto zamienia spektakl w prawdziwy „wodewil”, swoisty kabaret mieszany z burleską.

Co dokładnie czeka wszystkich, którzy wybiorą się na "Blaszany bębenek", jakie znaczenie ma dzisiaj powieść Güntera​ Grassa oraz dlaczego teatr Capitol zdecydował się na kontrowersyjną kampanię reklamową spektaklu, sprawdził Józef Poznar.

W rolę Oskara wcielą się Agata Kucińska z Teatru Lalek i Katarzyna Pietruska, Agnieszkę zagrają w dublurze Agnieszka Oryńska-Lesicka i Alicja Kalinowska, Matzeratha – Artur Caturian i Maciej Maciejewski, Jana – Błażej Stencel (student Akademii Teatralnej w Warszawie) i Kamil Krupicz. Babką Oskara będzie Justyna Szafran

 

Pokazom "Blaszanego bębenka" w Teatrze Muzycznym Capitol towarzyszyć będzie także wystawa prac artystycznych.

WĘGORZE
Paweł Baśnik

Minimalistyczny obraz "Węgorze” wykorzystuje motyw, który odnosi się bezpośrednio do sceny opisanej w powieści Güntera Grassa „Blaszany bębenek”, a także do wątków biograficznych pisarza.

Galeria Jednego Obrazu na Podwórku Teatru Muzycznego Capitol
październik 2018 – marzec 2019
kurator ekspozycji: Michał Bieniek

 

PRZED WOJNĄ BYLIŚMY Z BLACHY
Paweł Romańczuk

Konstrukcja "Przed wojną byliśmy z blachy" bazuje na tytule i treści książki "Blaszany bębenek". To instalacja zbudowana z pięciu blaszanych bębenków, które grają w różnym metrum. Obiekt powstał z instrumentów wykonanych z blachy.

Foyer Capitolu
październik 2018 – marzec 2019