Za nami Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu [rozmowy z gośćmi]

Autor: Michał Rypel

Przemieszczanie się samochodem we Wrocławiu nie należy do łatwych zadań. Szczególnie, gdy wyruszamy z obrzeży ok. godziny 6.00 i wracamy po 15.00. To poważna inwestycja nie tylko pieniędzy, ale także czasu, emocji oraz zdrowia. W wielu przypadkach nie jest to jednak zło konieczne – przecież mamy do wyboru komunikację miejską, rower, a nawet, jeżeli zależy nam na wygodzie czy przestrzeni, pojazdy hybrydowe. Wszystko jest w naszych rękach, o czym co roku przypomina Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Z tej okazji w paśmie "Włącz Wrocław" gościliśmy wyjątkowych gości, którzy opowiadali o transporcie i komunikacji we Wrocławiu. Wspólnie zastanawialiśmy się, co działa, a co warto poprawić. Szukaliśmy intrygujących, innowacyjnych rozwiązań i zaglądaliśmy pod maski samochodów wrocławskich kierowców.

Przy okazji akcji mogliście także zobaczyć nas na ekranach pojazdów MPK w promocyjnym materiale video:

 

Rozmowy:

Naszym pierwszym gościem był Błażej Trzcinowicz z Biura Zrównoważonej Mobilności w Urzędzie Miejskim Wrocławia, który opowiadał m.in. o korzyściach z zastępowania samochodów alternatywnymi środkami transportu. Rozmawiał z nim Radosław Spiak.

Studio odwiedził także Jacek Wasik, Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej. Podczas rozmowy rozróżniał, do kogo kierowane powinny być konkretne kampanie związane ze świadomą mobilnością. Rozmawiała Paulina Waleszczak.

Natomiast prof. Maciej Kruszyna z Zakładu Dróg i Lotnisk na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej mówił m.in. o ograniczeniach wynikających z użytkowania samochodów w sytuacji, gdy do użytku łatwo dostępnych jest wiele alternatyw. Rozmawiał Radosław Spiak.

Istotnym głosem na temat alternatywnych środków komunikacji we Wrocławiu dysponują środowiska rowerzystów. W naszym studiu gościliśmy przedstawiciela tej grupy, Cezarego Grochowskiego z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Na antenie poruszał m.in. kwestię nowych udogodnień dla rowerzystów, które pojawiły się w ostatnich latach w stolicy Dolnego Śląska ale także zaznaczał, jak kluczowe są najbliższe decyzje władz miasta w stosunku do ruchu rowerowego. Rozmawiał Jędrzej Jazgar.

Zasięgnęliśmy także opinii Karoliny Dobkowskiej. Reprezentuje ona firmę Vozilla, której samochody elektryczne dostępne do wypożyczenia można zobaczyć na wrocławskich drogach. W rozmowie z Miłoszem Wałkowieckim mówiła m.in. o tym, że pojazdy elektryczne prawdopodobnie wyprą niebawem spalinową konkurencję.

Samochody elektryczne to jednak wciąż duża mniejszość, stąd wiele domysłów i niepewności co do sposobu ich działania. Karolina Dobkowska mówiła także, jak wygląda użytkowanie takich pojazdów.

Podsumowując, mamy więc redukcję spalin — jesteśmy bardziej przyjaźni środowisku. Co jeszcze możemy zrobić? Podzielić się samochodem z innymi, zmniejszając przy tym koszty utrzymania pojazdu.

Dodatkowo, mówiąc o alternatywnym transporcie, myślami przenieśliśmy się nad Odrę. Wraz z Kamilem Zarembą, prezesem fundacji OnWater zastanawialiśmy się, jakim potencjałem dysponuje Wrocław w odniesieniu do komunikacji wodnej i czy jej rozwój w stronę konkurowania z ruchem samochodowym jest właściwie osiągalny. Rozmawiał Jan Chrzan.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu we Wrocławiu pod hasłem "Przesiadaj się i jedź” potrwał od 15 do 22 września.