Renata Galik wystąpi w Cafe Równik

Autor: Michał Rypel

Przestrzeń Cafe Równik już niebawem rozbrzmi muzyką. Wszystko za sprawą Renaty Galik — piosenkarki i autorki tekstów, od lat występującej ze swoimi kompozycjami. Renata to postać równie zdolna, co niezwyciężona, bo choć urodziła się z porażeniem mózgowym, to z sukcesem pokazuje, że ma w sobie chęć walki o marzenia i siłę, by pokonywać trudności. Usłyszcie ją na żywo już 29 września!

Renata Galik to niespełna 30-letnia artystka z Wlenia, zajmująca się poezją, pisaniem tekstów piosenek oraz komponowaniem muzyki. Debiutowała w 2000 roku, a już 3 lata później zaprezentowała się w ramach I Konkursu Eurowizji dla Dzieci i Młodzieży, po którym razem z zespołem dała koncert w Parlamencie Europejskim.

Dziś ma za sobą liczne występy, także podczas rozmaitych konkursów i festiwali.  W 2009 roku ukazał się tomik poezji Renaty pt. "Podmuchy wiosny", a w 2010 udało się jej wydać swoją pierwszą płytę CD. Moją inspiracją są ludzie i ich uwrażliwianie na sprawy i potrzeby osób niepełnosprawnych – mówi o swojej muzyce sama artystka.

Nie jest przypadkiem, że Renata wystąpi w Cafe Równik. To miejsce koordynowane przez Stowarzyszenie prowadzące terapię osób niepełnosprawnych intelektualnie. W przestrzeni kawiarni podopieczni mogą realizować terapię mowy i myślenia poprzez pracę. Cafe Równik to przykład inicjatywy, która integruje lokalną społeczność. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną dzięki kontaktowi z innymi są przygotowywane przede wszystkim na stawianie czoła własnym przeciwnościom. To niezwykle ważne w ich rozwoju — podkreśla logopeda i terapeutka zaburzeń mowy dzieci oraz dorosłych, prof. Małgorzata Młynarska z Uniwersytetu Wrocławskiego:

Prof. Młynarska jest współautorką (razem z psychologiem, prof. Tomaszem Smereką) metody ”Dyna-Lingua M.S. To forma terapii zaprojektowana z myślą zarówno o dzieciach, jak i osobach dorosłych z różnego rodzaju zaburzeniami mowy z przyczyn neurologicznych. "Dyna Lingua M.S." skupia się na rozwijaniu tzw. wyższych czynności nerwowych, tj. mowy i myślenia z uwzględnieniem indywidualnych właściwości pacjentów i charakterystyki każdego schorzenia.

Podczas specjalnych sesji pracuje się nad zdolnościami mowy, a także myśleniem, podzielonym na myślenie konstrukcyjne (od typów zadań, czyli konstruowaniem), przyczynowo-skutkowe (analizujące ciągi zdarzeń), kategorialne (np. rozwiązywanie zadań typu „gra w 20 pytań” – idąc za opisem na stronie metody) oraz logiczne.

To jednak nie jedyny wątek akademicki dotyczący działalności Cafe Równik. W rozwijanie tego miejsca włączają się także architekci z Politechniki Wrocławskiej. Ich zadaniem będzie poprawa funkcjonalności kawiarni.


Początek koncertu 29 września o godz. 19:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Zapraszają: Cafe Równik, Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji oraz Politechnika Wrocławska