Dengue Dengue Dengue

Autor: Magdalena Bryk

Peruwiański duet Dengue Dengue Dengue Artystą Tygodnia w Radiu Luz!

Jedni z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli digital cumbii, chociaż na ten moment, z powodu dość wyraźnej zmiany produkowanego brzmienia, preferują etykietkę tropikalny futuryzm. Pochodzą ze stolicy Peru, ale od lat współpracują z portugalskim lejbelem Enchufada. Ostatnio mieszkają przede wszystkim w Berlinie, a najnowsze utwory wydają w brytyjskiej On The Corner. Ich kolejny album będzie sygnowany znakiem właśnie tej drugiej wytwórni – zatytułowany Semillero, ukaże się już 21 września.

Warto również dodać, że jest okazja zobaczyć Dengue Dengue Dengue na żywo w Polsce już 7 października w Krakowie – w ramach festiwalu Unsound!

Dengue Dengue Dengue mają na koncie dwa długogrające albumy, prawie trzy EPki, kilka singli, gościnnych udziałów na kompilacjach, w różnorodnych projektach i kilkanaście remiksów. Duet tworzą Felipe Salmón i Rafael Pereira – nad projektem DDD pracują już od około ośmiu lat i chyba nie spodziewali się, że spośród wielu muzycznych przedsięwzięć, w jakie do tej pory się angażowali, to właśnie Dengue okaże się tym najważniejszym. Pierwsze ich wspólne produkcje to przede wszystkim nieco ciemniejsza, niepokojąca i psychodeliczna digital cumbia. Takie brzmienie odnajdziecie na ich debiutanckim LP La Alianza Profana – wraz z licznymi dubowymi odniesieniami i masywną linią basu.

Po wypuszczeniu swojego debiutu sumptem ich własnego kolektywu Auxiliar duetem zainteresował się szef portugalskiej Enchufady – Branko. Zaprosił ich do współpracy początkowo na kompilację labelu – Upper Cuts. Dengue zostali w Enchufadzie na trzy kolejne (już w pełni autorskie) wydawnictwa – Serpiente Dorada (2014), Siete Raices (2016) i Son De Los Diablos (2018). W albumie z 2014 do hipnotycznej cumbii został dołożony zouk, a miejscami przyspieszono tempo. Siete Raices z kolei już znacznie przełamał format brzmieniowy, do którego byli przyzwyczajeni słuchacze i otrzymał miano bardziej afro-karaibskiego. Na tegorocznym extended play'u natomiast nowością produkcyjną okazały się nagrania terenowe lokalnych muzyków i żywych instrumentów.

Podwójny singiel Carnival Dubplate (2018) to pierwszy efekt połączenia sił Felipe i Rafaela z kolejną europejską wytwórnią – wspomnianą powyżej On The Corner, która firmuje ich nadchodzący 6-utworowy minialbum Semillero. Ten jest mieszaniną inspiracji ze zdecydowanie szerszego spektrum, jak i również przedstawia kolaboracje z innymi artystami – m.in. należącą do tego samego labelu grupą Penya.

Kolorowe maski są niemal nieodłącznym elementem scenicznego entourage'u duetu Dengue Dengue Dengue. Są też bardzo konkretnym przykładem na to, jak ekscytujące mogą być akcesoria! Zdarzało się, że maski pozostawiane przez artystów na backstage'u, tymczasowo bez opieki, błyskawicznie znajdowały sobie nowego właściciela. Już dwa lata temu autor wywiadu z Felipe i Rafaelem na portalu Resident Advisor doliczył się ich okołu trzydziestu par. Większość z nich była osobiście zaprojektowana i wykonana przez tych producentów. Maski wyraźnie korespondują z muzyką przez nich tworzoną – najczęściej odnoszą się do ich futurystycznych wizji przefiltrowanych przez kształty i wizerunki zaczerpnięte z pradawnych wierzeń (na przykład mitologiczne stwory!), równocześnie nadając im krzykliwe, fluorescencyjne kolory. Ostatnie lata przyniosły bardziej stonowaną kolorystykę, ale wygląd masek nadal łączy magiczny realizm z klimatem z sience fiction.