Posłuchaj: nadajemy z 53. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans

Autor: Michał Rypel

Kultura najwyższych lotów i muzyczne życie Wrocławia. To dwie kwestie, które dla Radia LUZ są chlebem powszednim, a dla Narodowego Forum Muzyki wręcz statutem, co udowadnia 53. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Jak zawsze nasi redaktorzy zjawiają się w centrum wydarzeń, a ostatnim razem nadawali wprost z trwającego festiwalu, gdzie rozmawiali z samymi bohaterami wydarzenia. Włączcie się kulturalnie i poznajcie świat muzyki dawnej na 91.6 FM.

Gośćmi programu byli: kompozytorka Elżbieta Sikora, reżyser Opery "Madame Curie" Marek Weiss, dyrygent Wojciech Michniewski, odtwórczyni roli Madame Curie Anna Mikołajczyk, a także koordynatorka festiwalu Jolanta Galary.

Rozmawiali: Justyna Rudnicka i Krzysztof Ciach.

Muzyka choralna i operowa – takie brzmienia prezentowane są podczas Wratislavia Cantans. Festiwal gości nie tylko w gmachu NFM czy Operze Wrocławskiej, ale również m.in. w Teatrze Zdrojowym im. H. Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, Synagodze pod Białym Bocianem czy w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Wratislavia Cantans sięga historią roku 1966, kiedy to zainicjował go wybitny dyrygent i ówczesny dyrektor Filharmonii Wrocławskiej, Andrzej Markowski. Wratislavia Cantans od 1978 roku należy do European Festivals Association. Wtedy też festiwal zaczął prowadzić Tadeusz Strugała, który zreformował wyraźnie założenia przeglądu, stawiając również akcent na muzykę etniczną i związaną z różnymi wyznaniami. Dyrekcję w 1996 roku objęła Lidia Geringer d’Oedenberg, której zasługą jest nawiązanie współpracy z wieloma miastami na Dolnym Śląsku. Obecnie funkcję dyrektora generalnego festiwalu pełni Andrzej Kosendiak, piastując funkcję od 2005 roku.