Dzień otwarty we wrocławskim Planetarium już w ten weekend

Autor: Daria Detlaf

Jest we Wrocławiu miesjce szczególne, w którym odwiedzający mogą poznawać tajemnice nieba, kosmosu, wszechświata. To Planetarium, czyli Pracownia Dydaktyki i Popularyzacji Astronomii przy ul. Kopernika 11. Na co dzień służy studentom i pracownikom Uniwersytetu Wrocławskiego. W najbliższą sobotę 15 września zaprasza na dzień otwarty.

"Planetarium" to nazwa pracowni, którą tworzą pasjonaci oraz naukowcy z Instytutu Astronomicznego UWr. Od kilku semestrów regularnie odbywają się tu spotkania edukacyjne i prelekcje dla uczniów dolnośląskich szkół. Przy Kopernika 11 pojawiła się niedawno nowa przestrzeń – kopuła projekcyjna o średnicy ośmiu metrów. W jej wnętrzu zobaczymy specjalne projekcje, mówi dr Paweł Preś, astrofizyk i opiekun Pracowni:

W środku kopuły zmieści się nawet do 30-stu widzów:

Jak działa Układ Słoneczny? Co dzieje się, gdy dojdzie do zderzenia galaktyk? Z jakich narzędzi korzystają w pracy astronomowie? To tylko część bogatej oferty przygotowanej dla mieszkańców, podkreśla dr Preś:


Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Ze względu na organizację ruchu drogowego dojazd do Pracowni "Planetarium" możliwy jest wyłącznie od strony ulicy Wróblewskiego poprzez Tramwajową i Dembowskiego. Wzdłuż całej ulicy Kopernika obowiązuje zakaz parkowania, jedynie autobusy dowożące młodzież do Planetarium mogą zatrzymać się przed Instytutem na czas 1 godziny. Najbliższe parkingi zlokalizowane są przy ul. Mickiewicza oraz nieopodal Hali Stulecia (zobacz mapę).

Kolejne bezpłatne pokazy w Planetarium odbędą się tydzień później, 21 i 22 września, w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Program dostępny na stronie: planetarium.astro.uni.wroc.pl