Znamy 7 książek zakwalifikowanych do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Autor: Daria Detlaf

Angelus to jedno z najważniejszych literackich wyróżnień, o które mogą starać się autorzy i wydawnictwa z obszaru Europy Środkowej. Przyznawany jest przez Gminę Wrocław od 2006 roku. W tej edycji w finałowej siódemce znalazło się czworo polskich oraz trzech zagranicznych pisarzy. Mimo różnych gatunków i gier literackich, do których się odnoszą, łączy ich wiele: wnikliwość, dotykanie problematyki egzystencjonalnej czy związek historycznych racji z przedstawianymi w prozie miejscami.

W skład jury konkursu wchodzą profesorowie historii literatury z różnych ośrodków akademickich w Polsce, autorzy książek, tłumacze, krytycy literatury. Wśród nich prof. Maciej Urbanowski, wykładowca UJ, który tłumaczy, jakimi kryteriami kierowano się podczas wyboru finalistów:

W finale Nagrody Angelus 2018 znaleźli się:
Antonín Bajaja, Nad piękną, modrą Dřewnicą, tłum. Dorota Dobrew, Wydawnictwo Książkowe Klimaty (Czechy)
Weronika Gogola, Po trochu, Wydawnictwo Książkowe Klimaty (Polska)
Péter Nádas, Pamięć, tłum. Elżbieta Sobolewska, Biuro Literackie (Węgry)
Artur Nowaczewski, Hostel Nomadów, Wydawnictwo Iskry (Polska)
Maciej Płaza, Robinson w Bolechowie, Wydawnictwo W.A.B. (Polska)
Lutz Seiler, Kruso, tłum. Dorota Stroińska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (Niemcy)
Marian Sworzeń, Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa, Wydawnictwo Sic! (Polska)

Wyłonieni autorzy opisują w swoich książkach historie, których akcja rozgrywa się różnych miejscach Europy Środkowej. To niezwykle istotne z punktu widzenia czytelnika, podkreśla prof. Marcin Cieński z Uniwersytetu Wrocławskiego:

Wybór był trudny, bo co roku członkowie kapituły konkursu otrzymują dziesiątki egzemplarzy prozy na bardzo wysokim poziomie, o czym mówi prof. Piotr Śliwiński (UAM, Poznań):

Prozę Angelusa wyróżnia środkowoeuropejskość i jak dodaje prof. Śliwiński, nietrudno odróżnić książkę znakomitą od słabo napisanej:

Nie bez znaczenia jest też gatunek literacki, na który decydują się autorzy:

Kontekst historyczny
Pierwszym laureatem Angelusa został w 2006 r. ukraiński poeta, prozaik, eseista Jurij Andruchowycz. W kolejnych latach nagrodę odbierali m.in. węgierski autor Péter Esterházy, pochodząca z Łucka Olga Zabużko czy laureat Angelusa 2017 Rosjanin Oleg Pawłow (fot. wroclaw.pl).

 


Laureata tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus poznamy 13 października, podczas gali we Wrocławiu. Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz 150 tys. zł. Dodatkowo wyróżnienie w wysokości 20 tys. zł. trafi do najlepszego tłumacza. Swój głos w konkursie mogą oddać też sami czytelnicy, przyznając po raz piąty Nagrodę Czytelnika im. Natalii Gorbaniewskiej. Głosujemy za pośrednictwem strony internetowej angelus.com.pl klikając w wybrany tytuł. Głosowanie trwa do 12 października.