Whitney Houston

Autor: Izabela Paluch

„Kiedy stoję na scenie i patrzę na publiczność, kiedy śpiewam i spoglądam w ludzkie twarze, wiem co jest w ludzkich sercach i wiem co czują. Móc używać mojego daru od Boga to prawdziwe szczęście”.

9 sierpnia 1963 r. w Newark na świat przyszła jedyna córka gospelowej piosenkarki Emily „Cissy” Houston i Johna Russella Houstona — Whitney. Od najmłodszych lat przejawiała talent i wrażliwość, a wychowanie w artystycznej rodzinie pozwoliło jej rozwinąć skrzydła dość wcześnie. Już w wieku 11 lat idąc śladami matki, została solistką w gospelowym chórze dziecięcym w baptystycznym Kościele Nowej Nadziei w Newark.

Whitney z matką w studiu nagraniowym

Dokładnie 11 lat po tym debiucie Houston nagrała swój pierwszy album studyjny zatytułowany po prostu Whitney Houston, który okazał się międzynarodowym hitem, sprzedając się w nakładzie 13 mln egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych i został najczęściej kupowanym debiutem solowej artystki w historii muzyki. Do dziś sprzedano około 25 mln kopii na całym świecie.

Kariera Whitney Houston szybko nabrała tempa. Na rynku pojawiały się kolejne nagradzane płyty, krytycy muzyczni otwarcie docenili jej talent, a fani pokochali wrażliwość. Swoją muzykę promowała podczas światowych tras koncertowych, w które wyruszała wraz z całą rodziną. Kolejnym przełomowym momentem w karierze piosenkarki była rola w kinowym hicie Bodyguard. Ścieżka dźwiękowa do filmu stała się najczęściej kupowanym soundtrackiem w dziejach muzyki, a singel "I Will Always Love You" — najlepiej zarabiającym kobiecym singlem i szóstą najczęściej kupowaną piosenką w historii.

Whitney Houston pokazała światu, że muzyka nie ma granic i nie podlega podziałom. Podczas swojej ponad 25-letniej kariery wydała albumy i single, które rozeszły się w nakładzie przekraczającym 170 mln egzemplarzy. Była czwartą najlepiej zarabiającą artystką muzyczną według Recording Industry Association of America i najczęściej nagradzaną w dziejach według księgi rekordów Guinnessa. Whitney Houston została także uznana przez magazyn Rolling Stone za jedną ze 100 najlepszych gwiazd muzyki wszech czasów.