Lauryn Hill

Autor: Krystian Barczyk

Lauryn Hill to wokalistka, która swoim silnym i zmysłowym głosem oraz  poruszającymi tekstami zdobyła rynek R&B, pod koniec lat 90. wydając swój pierwszy solowy album The Miseducation of Lauryn Hill. Płyta bardzo szybko okazała się artystycznym i komercyjnym sukcesem, pobijając przy okazji kilka rynkowych rekordów. 25 sierpnia br. minie 20 lat od premiery jej doskonałego debiutu. Z tej okazji Lauryn Hill figuruje jako Artystka Tygodnia w Radiu LUZ na 91,6 FM. Jeżeli chcecie przypomnieć sobie to wspaniałe wydawnictwo, włączcie radio o 10:30, 11:30, 13:00 lub chwilę po północy.

Muzyka towarzyszyła Lauryn od najmłodszych lat, kiedy to rodzice bardzo często słuchali w domu płyt takich artystów jak np. Stevie Wonder, Aretha Franklin czy Marvin Gaye. Twórczość ich pozostawiła w niej miłość do takich gatunków jak soul, jazz czy funk. Mając 13 lat wystąpiła pierwszy raz w słynnym Apollo Theater śpiewając własną wersję utworu Smokey Robinson Who's Loving You? zbierając początkowo ostrą reakcję ludzi. Jednak nastoletnia Lauryn wytrzymała to napięcie i z sukcesem zakończyła występ.

Będąc w szkole średniej dzięki bratu poznała Michaela Prasa, który zaproponował jej dołączenie do jego projektu Tranzlator Crew. Chwilę po Lauryn do składu dołączył  Wycleaf Jean. Gdy  zespół się rozpadł to właśnie ta trójka artystów uformowała nową grupę, którą nazwali The Fugees. Po mało udanym debiucie w 1994 r., dwa lata później zespół wydał świetnie odebrany album na całym świecie The Score, który został uznany za jedną z najważniejszych płyt czarnej muzyki lat 90. Niestety sukces zespołu The Fugees okazał się być jednorazowy. Do 1996 r. wokalistka była związana z Jeanem, którego porzuciła dla syna Boba Marleya – Rohana. Było to jedno z wielu nieporozumień i wspólnych pretensji w zespole, które negatywnie odbiły się na atmosferze i przyczyniły się do tego, że każdy z członków grupy zajął się rozwojem swojej własnej kariery.

Poznanie  Rohana Marleya, z którym Lauryn Hill nawiązała romantyczną relację, a chwile potem zaszła w ciążę i inne okoliczności w jej życiu zainspirowały ją do stworzenia solowego albumu. Napisała ponad trzydzieści utworów, których tematyka dotyczyła macierzyństwa, miłości, Boga ale również pojawiły się teksty, w których Lauryn atakowała członków The Fugees. Większość nagrań odbyło się w stworzonym przez Boba Marleya Tuff Gong Studio w Kingston na Jamajce.

Debiutancki krążek Hill jest w całości wyprodukowany i stworzony przez wokalistkę, która twierdziła na przekór wytwórni Columbia Records, że nikt nie będzie wiedział lepiej jak opowiedzieć jej historię niż ona sama. Podczas tworzenia materiału na pierwszy solowy krążek, Lauryn wyjechała do Detroit, gdzie pracowała wspólnie z legendarną Arethą Franklin, produkując jej singiel  A Rose is Still a Rose. Współpracowała również m.in. z Whitney Houston i wieloma artystami muzyki gospel, hip-hop i R&B. Doświadczenie i inspiracje, które wtedy nabrała przyczyniły się do brzmienia jej pierwszej samodzielnej płyty.

Album The Miseducation of Lauryn Hill dzięki życiowym tekstom, ambitnym melodiom i charyzmie Lauryn sprzedał się w nakładzie 420 tys. sztuk już w pierwszym tygodniu sprzedaży.  Na ten moment liczba sprzedanych egzemplarzy na całym świecie to około.19 milionów sztuk i pomimo upływu lat od premiery nadal sprzedaje się znakomicie. Dzięki wydaniu krążka sygnowanym swoim nazwiskiem, Lauryn w 1999 r. została nominowana, aż w 10 kategoriach do Nagrody Grammy. W efekcie zdobyła 5 statuetek, m.in. w kategorii Najlepszy Album R&B czy Najlepszy Debiutujący Artysta. Hill stała się pierwszą kobietą w branży muzycznej, która jednego wieczoru zdobyła aż 5 nagród.