Zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Komentarz ekspercki

Autor: Michał Rypel


© European Union 2018 – European Parliament​

Pod koniec lipca Senat bez poprawek przyjął nowelizację kodeksu wyborczego. Przepisy dotyczą ordynacji do Parlamentu Europejskiego, według których każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę – co najmniej trzech – posłów wybieranych do unijnego zgromadzenia.

Swoje wątpliwości wobec regulacji wyrażał ostatnio prezydent Andrzej Duda, który na łamach DGP (wywiad: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wywiady/art,149,prezydent-chce-realizowac-zobowiazania-wobec-wyborcow.html) przyznał: “To w praktyce eliminuje mniejsze ugrupowania. Jakaś część polskiego społeczeństwa będzie miała poczucie pozbawienia reprezentacji w europarlamencie”. A na to prezydent zgodzić się nie chce.

Andrzej Duda ma zatem jeszcze tydzień, by rozważyć zasadność proponowanego przez PiS projektu. Tymczasem w studiu Radia LUZ gościliśmy konsultanta Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu, Marcina Chruściela, który udzielił eksperckiego komentarza w tej sprawie. Na rozmowę zapraszają Karolina Pondel oraz Daria Detlaf.

Spotkanie prezydenta ws. ordynacji zaplanowano na poniedziałek 13 sierpnia. Wówczas głowa państwa najprawdopodobniej podpisze, odrzuci bądź skieruje nowelę kodeksu wyborczego do Trybunału Konstytucyjnego. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja 2019 r. Więcej o nich na stronie: http://www.europarl.europa.eu/elections-press-kit/facts-and-figures.