I ty możesz ratować rafę na Borneo [Miejsce przy oknie; sb. 15.00]

Autor: Michał Rypel

Tym razem w paśmie Miejsce przy oknie podróżnik i bloger Marcin Gabruk dzielił się wrażeniami z odwiedzin Borneo i opowiadał o tamtejszej, zagrożonej zniszczeniem rafie koralowej. To ekosystem, który podlega coraz większej degradacji związanej z działalnością człowieka. Znajdują się jednak aktywiści, którzy chcą zmienić tę sytuację.

O zachowanie jej przed całkowitym zniszczeniem dba grupa TRACC. Jej pracownicy realizują liczne działania nastawione na ochronę środowiska morskiego, w tym odbudowę rafy koralowej. Jak czytamy na stronie organizacji, w ciągu 6 lat TRACC obsadził ponad 75 000 fragmentów koralowców

TRACC w swoich projektach opiera się także na wolontariacie międzynarodowym. Wszyscy zainteresowani pomocą mogą zgłaszać się do współpracy poprzez stronę tracc.org. Poniżej film dokumentujący działania TRACC.

 

Tropical Research and Conservation Centre, Borneo. from Nelli Huié on Vimeo.

Kolejne opowieści z podróży usłyszycie co sobotę na 91,6 FM. W następnych programach poświęconych podróżom Marcina usłyszycie także m.in. ludziach jaskiniowych w Wietnamie. Poniżej zapis pierwszego programu poświęconego Borneo. Rozmawiała Anna Geryn.

fot. Marcin Gabruk