Codzienność osób niewidomych we Wrocławiu [o badaniach studentek UPWr]

Autor: Michał Rypel

Rozwój miasta – szklane wieżowce, nowe drogi rowerowe, restaurowanie kamienic, powiększanie siatki komunikacji miejskiej. Tak zwykle postrzega się to zagadnienie, zapominając jednak o potrzebie adaptowania przestrzeni miejskiej dla osób z niepełnosprawnościami. Paulina Maślanka i Karolina Leszczuk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wychodzą na przeciw temu zagadnieniu, sprawdzając, czy Wrocław jest miejscem przyjaznym dla osób niewidomych.

Badania studentek prowadzone z udziałem widzących ochotników polegały na zestawieniu ich odbioru tych samych miejsc w dwóch wariantach: wtedy, gdy wszystko widzieli oraz wówczas, gdy mieli zasłonięte oczy i poruszali się przy pomocy specjalnej laski. Szczegóły tego przedsięwzięcia w swoim materiale autorskim przedstawiła Aleksandra Wiza.

Materiał pojawił się w programie Włącz Wrocław!, który prowadziły Joanna Jaros oraz Paulina Waleszczak.