OFF Festival

Autor: Olga Dąbrowska

 

Stworzone przez Artura Rojka wielkie święto muzyki alternatywnej. Ten wyjątkowy festiwal, na którym legendy rocka spotykają się z muzyczną awangardą, rozpoczyna się już w następny piątek. Na czterech scenach wystąpią między innymi Ariel Pink, Jon Hopkins, M.I.A., Grizzly Bear, John Maus, Aurora, i Marlon Williams. Bądźcie z nami w dniach 3-5 sierpnia w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach.

“OFF narodził się z marzeń i pasji dzielenia się muzyką. Chciałem stworzyć pierwsze w Polsce wydarzenie, które połączy fanów muzyki i artystów ze wszystkich zakątków świata. Mieszanie gatunków, gwałtowne zmiany epok i brzmień? Robimy to. Łamanie schematów, wyznaczanie trendów? Proszę bardzo. Zapraszanie artystów innowacyjnych, ale niemal u nas anonimowych i pokazywanie ich na największych scenach? Z największą przyjemnością.” – tak swoje dzieło opisuje Artur Rojek i trudno o trafniejszą charakterystykę OFFa.

Swoją silną pozycję na festiwalowej mapie OFF zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowej selekcji występujących na nim artystów. To jedyne wydarzenie muzyczne w Polsce, które łączy tak odległe gatunki i pozwala otworzyć się na odważne muzyczne eksperymenty. To również wyjątkowa okazja, by poznać artystów, o których istnieniu – gdyby nie OFF – prawdopodobnie nigdy byśmy się nie dowiedzieli.

Przez kilkanaście lat istnienia OFF Festival stał się rozpoznawalną marką kojarzoną nie tylko z artystami niszowymi, ale również legendami światowej muzyki alternatywnej. Jego wyjątkowy lineup i przemyślana organizacja zostały docenione poprzez przyznanie nagrody za Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości przez European Festival Award. Znalazł się również na liście 14 najciekawszych festiwali na świecie według Time i 10 najlepszych festiwali muzycznych w Europie według The Guardian.

Off Festival to jednak nie tylko doskonała muzyka, ale również ciekawe wydarzenia towarzyszące. Na Off Markecie swoje stoiska zaprezentują wytwórnie płytowe, sklepy muzyczne, wydawnictwa książkowe, producenci ubrań, akcesoriów i zabawek. Stworzona we współpracy z Empikiem Kawiarnia Literacka to okazja do spotkania się z przedstawicielami środowiska literackiego, odbycia inspirujących dyskusji z innymi uczestnikami wydarzenia oraz wysłuchania literatury przy akompaniamencie improwizowanej muzyki. Przestrzeń Kawiarni Literackiej ma również inspirować do czytania – znajdzie się w niej księgarnia festiwalowa oraz wystawa projektów graficznych okładek, a w sąsiedztwie stanie Domek Czytelniczy, czyli miejsce dla tych, którzy w trakcie imprezy chcieliby poczytać w spokoju. A gdy po wyczerpujących tańcach pod sceną poczujecie głód, na ratunek przyjdzie łącząca przeróżne kuchnie świata Strefa Gastronomiczna OFF Festivalu. Amatorzy klasycznych burgerów, wielbiciele żywności ekologicznej czy fani kulinarnych eksperymentów – tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Off Festival nigdy nie zapomina również o jego najmłodszych uczestnikach. Zabawy ruchowe, szukanie skarbów, warsztaty z tworzenia instrumentów i maskotek – to tylko niektóre z atrakcji, które organizatorzy imprezy przygotowali w ramach programu dedykowanego dzieciom, czyli Piaskoffnicy.

To wszystko sprawia, że OFF jest festiwalem wyjątkowym, który przyciąga słuchaczy wszystkich pokoleń i muzyków reprezentujących najróżniejsze gatunki. Sylwetki wybranych artystów występujących na tegorocznej edycji OFF Festivalu przybliżymy Wam na antenie Radia Luz. Słuchajcie Artysty Tygodnia o godzinie 0:00, 10:30, 11:30 i 13:00.