Marvin Gaye

Autor: Paulina Pazdej

Legendarny autor piosenek, muzyk i producent. Jeden z najwybitniejszych artystów wszechczasów oraz pionierów wytwórni Tamla. "Książę Motown" Marvin Pentz Gay (Gaye) Jr. urodził się 2 kwietnia 1939 r. w Waszyngtonie.

1. Pierwszy hit: "Stubborn Kind Of Fellow"

2. Największy hit: "I Heard It Through The Grapevine"

3. Top album: What's Going On

Wielu muzyków soulowych zaczynało podobny sposób i przecierało podobne ścieżki. Al Green, Donny Hathaway i wielu innych było ściśle związanych z kościołem, duchowym podejściem w procesie tworzenia. Wynikało to prawdopodobnie z obowiązku kultywowania tradycji rodzinnych. Jego podróż wgłąb muzyki rozpoczęła się już od urodzenia. W wieku zaledwie 3 lat uczył się już gry na organach i perkusji w kościele apostolskim u boku swego ojca. Kiedy opuścił szkołę, spędził krótki, lecz burzliwy okres w armii amerykańskiej. Jeszcze zanim zainteresował go doo woop, wstąpił do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. 

Marvin kochał dźwięk i etos doo woopów. W 1995 roku dołączył do zespołu The Rainbow, w którego w skład wchodziły wielkie nazwiska, jak: Don Covay, John Berry, Sonny Spencer, Chester Simmons czy Billy Steward. Grupa nagrywała wówczas dla wielu wytwórni, a do najbardziej znanych i nieokrzesanych singli należą dziś Shirley oraz Mary Lee.

Po powrocie do rodzinnego miasta utworzył grupę Marquees.. Nie trwało to jednak długo, po stosunkowo krótkim czasie wstąpił w szeregi The New Moonglows. To mniej więcej w tym okresie śpiewał dla Chucka Berry'ego, u boku swojego życiowego mentora Harvey'a Fuqua.

Na początku lat 60. przeniósł się wraz z Harvey'em do Detroit, gdzie poznał właściciela wytwórni Motown – Berry'ego Gordy'ego. Ślub z jego córką w 1961 roku otworzył przed nim nowe możliwości. W tym samym roku światło dzienne ujrzał debiutancki album Marvina Gaye'a – inspirowany twórczością Franka Sinatry i Nat King Cole'a – Soulful Moods

Motown Records

Przełom nastąpił jednak dopiero podczas wydania jego drugiej płyty Stubborn Kind Of Fellow.  W międzyczasie towarzyszył i grał jako perkusista studyjny – u boku Steviego Wondera, The Supremes z Dianą Ross na czele czy Marthą and The Vandellas, zyskując całkiem nowe brzmienie i odnajdując swoja własną tożsamość jako artysta. Po nieudanej premierze pierwszej płyty, znów przykuł uwagę współtworząc (do dziś dzień) największy hit Marthy and the Vandellas Dancing in the Street.

W latach sześćdziesiątych Gaye wznosił się na listy przebojów podczas współpracy z takimi piosenkarkami jak Diana Ross i Mary Wells. Can I Get a Witness i I Heard It Through The Grapevine były jednymi z największych hitów tego okresu. W czasach gdy czarnoskórzy mężczyźni borykali się z brakiem praw i wolności, Marvin stał się liderem muzyki pop, pozycjonując wytwórnię Motown jako najbardziej rozpoznawalną wytwórnię muzyczną w Stanach Zjednoczonych – wywierając wpływ na wszystkich.

Wydany w tym czasie utwór I Heard It Through The Grapevine choć z początku przeznaczony dla grupy Gladys Knight & The Pips, w wersji z udziałem Marvina osiągnął większy sukces – zyskując tym samym miano najlepiej sprzedającego się singla Motown z lat sześciesiątych.

Gaye przy współpracy z Tammi Terrel zachwycił kraj występami, w repertuarze piosenek takich jak Ain't No Mountain High Enough i If I Could Build My Whole World Around You. Niestety, ich panowanie jako królewskiej pary R&B zakończyło się wraz z momentem, gdy Terrell zmarła na raka mózgu w 1970 roku. Sytuacja ta dała początek mrocznemu okresowi Marvina, który przysiągł, że nigdy więcej nie będzie współpracować z inną kobietą.

Pod koniec lat 60. Marvin przebywał w Azji, walcząc w Wietnamie. To tutaj miały początek jego problemy rodzinne, które z biegiem czasu przyczyniły się do problemów z narkotykami. Jego muzyczne spojrzenie na świat zmieniło się diametralnie. Album That's The Way Love Is (1970), wydany został na cześć powrotu do ojczyzny. Rok później, wraz z ukazaniem się płyty What's Going On, dał początek nowemu obliczu czarnej muzyki i stał się samoistną wskazówką dla następnych pokoleń. Poruszał w nim drażliwe tematy dla władzy, odnoszące się do nierówności rasowych, wojny w Wietnamie, problemów politycznych i agresji rządu. Jego aktywność muzyczna i problemy rodzinne zbiegły się z początkiem końca jego małżeństwa z Anną Gordy Gaye i zgrzytami z Berrym. 

Problemy nie tylo w sferze prywatnej, dotyczyły również współpracy z założycielem wytwórni Motown. Marvin poszukując artystycznej niezależności przeniósł się do Europy, współpracując z Columbia Records. Pod szyldem nowej wytwórni Gaye rozpoczął pracę nad albumem Midnight Love wydanym finalnie w 1982 roku. Singiel Sexual Healing otrzymał w tym czasie dwie nagrody Grammy.

Śmierć i dziedzictwo 

Pomimo pomyślnego powrotu na początku lat 80., Gaye ciężko walczył z depresją, która nasilała się wraz z coraz to większym uzależnieniem od kokainy. Wkrótce po wydaniu ostatniej płyty przeniósł się do rodzinnego domu, w którym nastroje również nie miały się polepszyć. Powielane wzorce gwałtownych walk, kłótni i wieloletni konflikt z ojcem zakończył się wraz z życiem Gaye'a, gdy to dzień przed jego 44 urodzinami – 1 kwietnia 1984r. Marvin Gaye Senior zastrzelił swojego syna podczas jednej ze sprzeczek.

Trzy lata po śmierci, Marvin Gaye Jr. został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Jego dorobek to sztuka, której źródeł należy dopatrywać się w doświadczeniach niespokojnego życia. Pod koniec swojej kariery przyznał, że nie tworzył już muzyki dla przyjemności. 

"I record so that I can feed people what they need, what they feel. Hopefully, I record so that I can help someone overcome a bad time" – Marvin Gaye.

Dr. Dre, założyciel Beats Electronics oraz jeden z oryginalnych członków legendarnej grupy rapowej NWA, pierwszy raz w historii otrzymał zgodę rodziny na ekranizację biografii Marvina Gaye'a. Nie pozostaje nic innego jak tylko czekać z niecierpliwością, aż legenda rapu na nowo przypomni Światu historię człowieka, którego twórczość wywarła znamienny wpływ na rozwój muzyki i szeroko pojętej kultury czarnoskórej społeczności USA.