Unijne zmiany w delegaturach – o co chodzi?

Autor: Michał Rypel

 

Parlament Europejski chce nowych zasad delegowania pracowników w granicach UE. Zmieni się m.in. sposób wypłacania pensji czy czas trwania wyjazdów. To ważne plany z perspektywy polskich przedsiębiorców – rocznie delegują bowiem najwięcej pracowników w całej Unii Europejskiej.
 
Parlamentarzyści zatwierdzili zmiany dotyczące delegowania pracowników do innych państw członkowskich. Czas delegowania (kontraktów) zostanie skrócony do 12 miesięcy, a także wprowadzona będzie konieczność dostosowania się do porozumień branżowych oraz zbiorowych stosowanych np. w przemyśle energetycznym czy budownictwie.
 
A budzą one kontrowersje, zwłaszcza dla pracodawców z państw Europy Środkowo-wschodniej. Dlaczego? O tym opowiada poseł do PE Danuta Jazłowiecka, tłumacząc również, kim są pracownicy delegowani, na czym polega delegowanie oraz jakie jest jego znaczenie dla polskiej gospodarki i rynku pracy:
 
 
Jak proponowane w dyrektywie zmiany wpłyną na pracodawców i na pracowników?
 
 
Przed nami spotkanie Ministrów Spraw Zatrudnienia, którzy 21 czerwca na posiedzeniu Rady UE w Luksemburgu ostatecznie przedyskutują zasadność tych przepisów. Nowe przepisy miałyby wejść w życie prawdopodobnie w połowie 2020 roku.