Doktorantka z Wrocławia w międzynarodowym finale FameLab

Autor: Michał Rypel

Ruth Dudek-Wicher z Uniwersytetu Medycznego została laureatką tegorocznej, 7. edycji konkursu FameLab Poland. Za zajęcie pierwszego miejsca została nagrodzona kwotą wysokości 25 tysięcy złotych oraz możliwością udziału w międzynarodowym finale konkursu w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. 

Według jury, doktorantka wykazała się "wysoką umiejętnością prostego i przystępnego przedstawienia wiedzy; bardzo dobrze dobrała i wykorzystała rekwizyty, cechowała się swobodą wypowiedzi, poczuciem humoru oraz dystansem do samej siebie". Jak zwyciężczyni wspomina przygotowania do występu i udział w wydarzeniu, opowiadała na antenie Radia Luz. Rozmawiali: Anna Lalka oraz Tomasz Pietrucha.

Famelab to konkurs o międzynarodowym zasięgu, skupiający się na osobistych pasjach każdego naukowca. W jego ramach badacze mają okazję do zabrania głosu – opowiedzenia o tym, co ich najbardziej interesuje. W zaledwie 3 minuty mają za zadanie przedstawić najważniejsze dla siebie aspekty swojej pracy.

W Polsce FameLab koordynowane jest przez Centrum Nauki Kopernik. Idea zrodziła się podczas Cheltenham Science Festival w 2004 roku, a swój międzynarodowy zasięg zyskała w 2007 roku dzięki współpracy z British Council. Dziś FameLab działa w ponad 30 krajach świata.