Finał Akademii Orkiestrowej NFM 2017/2018

Autor: Michał Rypel

Właśnie swój finał świętuje  Akademia Orkiestrowa. Jest to projekt Narodowego Forum Muzyki, który ma na celu przygotowanie młodych muzyków do pracy w profesjonalnych orkiestrach. Warsztaty trwają cały rok i odbywają się co miesiąc. W tym sezonie uczniowie mogli współpracować z takimi sławami jak: Bartosz Woroch, GeorgeTchitchinadze i Piotr Tarcholik. Uczestnicy akademii są wybierani na podstawie nadesłanych nagrań.

Pierwsza edycja Akademii Orkiestrowej odbyła się w 2015 roku. Pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym projektu jest Marcin Markowicz – znany na całym świecie wybitny skrzypek i kompozytor. W rozmowie z Weroniką Bukowską opowiadał o tym, co zainspirowało go do stworzenia akademii oraz o towarzyszacych jej warsztatach.

Roczną pracę muzyków wieńczy koncert finałowy w Narodowym Forum Muzyki. Uczniowie przygotowali uwerturę do opery Mozarta Czarodziejski flet, I Koncert fortepianowy Chopina i V Symfonię Beethovena. Za partię solową odpowiada malezyjska pianistka Mei Yi Foo, a całość prowadzić ma wybitny polski dyrygent Michał Klauza, który w rozmowie z naszą reporterką przedstawił repertuar oraz szczegóły współpracy z młodymi muzykami.

Weronice udało się także porozmawiać z jedną z uczestniczek, Wiktorią Nizio, która gra na altówce. Skrzypaczka podzieliła się  swoimi wrażeniami na temat samej Akademii Orkiestrowej.