9 Przegląd Nowego Kina Francuskiego – co warto zobaczyć?

Autor: Michał Rypel

Przegląd Nowego Kina Francuskiego to spotkanie z najlepszymi obrazami nakręconymi w ostatnim czasie we Francji, nierzadko nagrodzonymi najważniejszymi nagrodami na Festiwalu w Cannes bądź Cezarami. To seanse, które przyciągnęły miliony widzów do francuskich kin.

O tegorocznej edycji przeglądu, w rozmowie z Martyną Kozak opowiadał Stanisław Abramik, współpracownik Kina Nowe Horyzonty i wykładowca w ramach Akademii Polskiego Filmu. 

Pośród całego repertuaru, wielkim hitem będzie m.in. film 120 uderzeń serca Robina Campillo – zdobywca m.in. Grand Prix na Festiwalu w Cannes oraz laureat 6 Cezarów, okrzyknięty najlepszym francuskim filmem roku.  Akcja filmu rozgrywa się w latach 90., gdy we Francji szaleje epidemia AIDS. Zmowę milczenia francuskiego rządu i koncernów farmaceutycznych wokół choroby, próbują przerwać aktywiści z paryskiego ruchu ACT UP. Historia ta oparta jest na faktach. To osobista opowieść reżysera filmu, który sam był członkiem tej grupy.

Inną ciekawą propozycją jest film Isabelle i mężczyźni w reżyserii Claire Denis, gdzie u boku Juliette Binoche i Valerii Bruni Tedeschi występuje sam Gerard Depardieu. Jest to słodko-gorzka opowieść o samotności i zagubieniu, a jednocześnie radości i nadziei.

Jednym z bardziej zaskakujących filmów przeglądu jest Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc Bruno Dumont’a, który skupił się na okresie dorastania francuskiej bohaterki narodowej.

Inne filmy, które zostaną pokazane w ramach przeglądu to Barbara, reż. Mathieu Amalric , Momo, reż. Vincent Lobelle , Cierpliwi pacjenci, reż. Grand Corps Malade i Mehdi Idir, Paryż i dziewczyna, reż. Léonor Serraille oraz Sierota, reż. Arnaud des Pallières .

Przegląd potrwa od 11 do 16 maja. Filmy będą prezentowane codziennie w godzinach wieczornych. Bilety na poszczególne seanse do nabycia w kasach KNH oraz na stronie internetowej kina.