Jubileusz projektu Studium Talent Politechniki Wrocławskiej

Autor: Michał Rypel

Uczniowie dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych już od 30 lat mogą korzystać z oferty naukowej projektu Studium Talent. Z tej okazji w auli gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej odbędzie się uroczyste świętowanie .

Na początku projekt obsługiwał jedną placówkę – XIV Liceum Ogólnokształcące. Celem programu było nie tylko rozszerzone nauczanie matematyki, ale także pokazywanie, że nie jest to trudne i nudne. Dzięki temu twórcy chcieli pomagać młodym ludziom w świadomym podejmowaniu wyborów dot. studiów. Najpierw proponowano algebrę i analizę na poziomie I roku studiów PWr.

Za stworzenie projektu odpowiedzialny jest prof. Aleksander Weron z Wydziału Matematyki. Jego idea powstała na Politechnice Wrocławskiej w 1988 roku. Praca dydaktyczna od początku miała obejmować dolnośląską młodzież zainteresowaną naukami ścisłymi. Zajęcia zaczynają się w październiku i trwają do marca – wówczas uczestnicy kończą kurs egzaminem. Uczniowie, którzy zakończyli kurs, zwykle łatwiej odnajdywali się na pierwszym roku studiów na PWr, a w samej rekrutacji mogli liczyć także na dodatkowe punkty.

W tym roku chęć udziału w programie zgłosiło ponad 2,5 tysiąca uczniów z Wrocławia i Dolnego Śląska, a także z Leszna, Częstochowy czy Konina. Z powodzeniem egzamin ukończyło 800 osób, a wszystkim przyznano dodatkowe punkty w ramach rekrutacji na PWr. 

We wtorek, na uroczystej gali pojawią się także uczestnicy tegorocznej edycji. Odbiorą wtedy pamiątkowe dyplomy. Na wydarzeniu spotkają się m.in. z wybitnymi absolwentami poprzednich edycji warsztatów. Na wszystkich uczestników czekać będzie wykład profesora Aleksandra Werona pt. „Hugo Steinhaus – matematyk na każdy sezon”. Początek wydarzenia we wtorek, 24 kwietnia, o godz. 16 w auli PWr (bud. A-1).