Boards of Canada

Autor: Jakub Spiryn

20 kwietnia 1998 w wytwórni Warp Records zostało wydane Music Has the Right to Children — przełomowe dzieło szkockiego duetu Boards of Canada. Z tej okazji przypominamy album na antenie, a Boards of Canada to kolejny Artysta Tygodnia Radia Luz.

Boards of Canada to duet założony w 1986 w Edynburgu. W jego skład wchodzą Michael Standison i Marcus Eoin. Dosyć późno, bo dopiero w wywiadzie z 2005 dwaj muzycy oficjalnie ogłosili, że tak naprawdę są braćmi. Wcześniej tylko wspominali o wspólnym dzieciństwie.

Pomimo bycia tak popularnym zespołem, Boards of Canada zawsze trzymali się w cieniu. Wywiadów udzielali przez e-maile, a występy na żywo ograniczyli do minimum. Ostatni raz na scenie pojawili się w 2001, lecz oficjalnie projekt wciąż jest aktywny.

Pierwszym ważnym momentem w historii zespołu było wydanie albumu Music Has the Right to Children w 1998 i wciąż pozostaje on najmocniejszym punktem w ich dyskografii. Razem z tym albumem na dobre rozpoczęła się przygoda Boards of Canada z Warp Records i od tamtej pory mocno zaistnieli w kanonie delikatnego IDMu obok takich wykonawców jak Aphex Twin czy The Orb, którzy byli mocną inspiracją przy powstawaniu Boards of Canada. I chociaż mogłoby się wydawać, że przed wydaniem Music Has the Right to Children podobną muzykę tworzyli właśnie The Orb, Aphex Twin, czy nawet Brian Eno to dopiero dwum braciom ze Szkocji udało się stworzyć marzycielskie połączenie IDMu, downtempa i ambientu, którego wcześniej próżno szukać.

Przełomowy w karierze BoC album to podróż do wyimaginowanych wspomnień z dzieciństwa, starych kaset VHS i hipisowskiej beztroski. To ścieżka dźwiękowa do starych filmów instruktażowych oraz samochodowych wycieczek z rodzicami. To również bardzo dobra muzyka, aby po prostu położyć się na łóżku i kontemplować dźwięki. 

Więcej o albumie Music Has the Right to Children i Boards of Canada usłyszysz na antenie Radia Luz od poniedziałku do piątku tuż po północy oraz po godzinie 14.