Motocykliści wyjechali na drogi – dolnośląska policja przypomina o bezpiecznej jeździe

Autor: Michał Rypel

W ubiegłym roku na Dolnym Śląsku zginęło 17-stu kierowców jednośladów. W tym roku sezon motocyklowy rozpoczął się już na dobre. Z tego powodu, w celach porewencyjnych, wrocławscy policjanci przypominali o zagrożeniach czyhających na motocyklistów.

W roku 2016 motocykliści w Polsce brali udział 2 136 wypadkach drogowych, w wyniku których życie straciło 225 osób, a 2 188 zostało rannych. Aby przestrzegać i przygotowywać dolnośląskich kierowców, policjanci we Wrocławiu apelowali m.in. o dostosowanie ubioru do jazdy – jego główną rolą powinna być ochrona kierowcy w czasie upadku. Sierżant Szymon Drożdżyński przyznaje, że motocykliści popełniają wiele błędów poruszając się po jezdniach.

Właściciele motocykli mają nieporównywalnie mniejsze szanse w zderzeniu z samochodem w porównaniu do kierowców. Starszy sierżant Dawid Sitek, prywatnie motocyklista radzi, jak się ustrzec przed wypadkiem kiedy czujemy wiatr we włosach.

Wśród 4 najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem motocyklistów (dane dot. roku 2016) wyróżniono niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, zły sposób wyprzedzania, niezachowanie bezpiecznej odległości oraz wymuszanie pierwszeństwa przejazdu.