Literatura dziecięca pod lupą naukowców z Wrocławia

Autor: Michał Rypel

 

Właśnie rozpoczęło działalność Centrum Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego stworzenie planowano już w 2015 roku. Idea narodziła się podczas konferencji „Literary Margins and Digital Media”, zorganizowanej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego i Academia Europea Knowledge Hub Wrocław.

Z wydarzenia o szerokiej tematyce zrodziła się bardzo konkretna myśl. Pomogły w tym sesje konferencyjne poświęcone literaturze i kulturze dziecięcej i młodzieżowej. Już rok później myśl o pracy nad literaturą dziecięcą rozwijała się podczas wrocławskiej edycji kongresu z cyklu „The Child and The Book”, zatytułowanej „Children’s Literature and Play”. Brało w niej udział150 badaczy z całego świata.

Klarujący się pomysł zakładał integrację naukowców Wydziału Filologicznego, którzy zwykle poruszają się na różnych polach badawczch. Formalnie, wstrukturach uczelni, Centrum powstało na początku grudnia 2017. Oficjalnie jego działalność ogłoszono 10 kwietnia przy okazji seminarium „Badania literatury dla dzieci i młodzieży w Uniwersytecie Wrocławskim – współczesne perspektywy”.

Już obecnie Centrum ma na koncie kilka publikacji książkowych, które niebawem ukażą się nakładem wydawniczym. Ich autorzy to członkowie Rady Programowej Centrum. Znajdują się wśród nich m.in. „Lilipucia rewolucja. Awangardowe wydawnictwa dla dzieci i młodzieży w Polsce w latach 2000-2015. Produkcja wydawnicza. Bibliografia” Katarzyny Biernackiej-Licznar, Elżbiety Jamróz-Stolarskiej i Natalii Paprockiej czy zbiór „Rulers of Literary Playgrounds: Politics in Intergenerational Play in Children’s Literature”, redagowany przez dr hab. Justynę Deszcz-Tryhubczak i Barbarę Kallę.