Wernisaż na 5. urodziny Krzywego Komina

Autor: Michał Rypel

Wystawa „Nieraz mi ręce żyją zupełnie osobno” to artystyczny autoportret malarki, umieszczony w niezwykłej przestrzeni Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin. Po raz pierwszy będziemy mogli oglądać prace artystki już 20 kwietnia.

Malarka i scenografka, Dominika Chochołowska-Bocian zaprezentuje dzieła zainspirowane twórczością poety, Mirona Białoszewskiego. To z jego wiersza pt. „Autoportret odczuwalny” został zapożyczony tytuł wystawy. W swoich pracach, Dominika nawiązuje do twórczości Białoszewskiego od strony estetycznej i kompozycyjnej, ale także w warstwie tematycznej. 

Artystka eksponuje poprzez sztukę swoje stany emocjonalne, w tym lęk. Dzieli się także refleksjami, składającymi się ostatecznie na obraz jej wewnętrznych, subiektywnych doznań. Jest to jednak również próba zdefiniowania uniwersalnych, ludzkich doświadczeń.

Wystawa powstała w wyniku poszukiwań, szczególnie w zakresie rysunku. Obrazy powstają na nieoczywistych podłożach, stając się czymś więcej, niż dziełem dwuwymiarowym. Nie można tu mówić o konkretnej przynależności do konkretnych dziedzin sztuki.

Wernisaż, który odbędzie się 10 kwietnia (piątek) o godz. 19.00, będzie jednocześnie uroczystą inauguracją 5. Urodzin Krzywego Komina. Wydarzenie będzie organizowane w duchu lat 60’ i 70’, na które przypada okres publikacji najważniejszych dzieł Mirona Białoszewskiego. Wystawa Dominiki Chochołowskiej-Bocian potrwa do 18 maja.