Po świętach zostało Ci jedzenie? Nie wyrzucaj – oddaj.

Autor: Michał Rypel

Wszelkie święta w polsce oznaczają dla wielu z nas długie godziny spędzone na zakupach i gotowaniu. Ostatecznie, gdy dni wolne się kończą, przesyceni wyrzucamy ponad jedną trzecią tego jedzenia. We Wrocławiu jest kilka propozycji na to, co zrobić z nadwyżką jedzenia po świętach.

Jak podają specjaliści z Federacji Polskich Banków Żywności, że co roku mieszkańcy Unii Europejskiej wyrzucają około 90 mln ton żywności. Polacy rocznie marnują 9 mln ton żywności, stając na niechlubnym, piątym miejscu w UE. Ci, którzy chcą pozbyć się świątecznego jedzenia, mogą skorzystać z jednej ze społecznych lodówek, na przykład przy ul. Olszewskiego, Zachodniej czy Rydygiera. O tych wyjątkowych miejscach mówi inicjatorka, Izabela Duchnowska.

Jedzenie możemy również zawieźć do jednej z placówek Towarzystwa Pomocy imienia świętego Brata Alberta. Dla bardziej zapracowanych istnieje możliwość zamówienia jednego z 300-stu kierowców organizacji Podzielmy Się, działającej w 50 miastach Polski. Przekazane w ten sposób jedzenie trafi do jadłodajni dla bezdomnych.