Wrocławianka wśród nominowanych do nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego

Autor: Michał Rypel

Warszawsko-berlińskie jury wyłoniło prace, które powalczą o nagrody główne 21. edycji konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę im. Tadeusza Mazowieckiego 2018. Nominowano 30 spośród 114 nadesłanych zgłoszeń.

Do kapituły trafiło 49 prac z Polski, a 65 z Niemiec. Finałową trzydziestkę podzielono na kategorie: Prasa, Radio, Telewizja oraz dotowanej przez kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie, „Dziennikarstwo na Pograniczu”. W każdej z nich powalczy 6 twórców. W tym roku dodatkowo zostanie nagroda w nowej kategorii Multimedia / Online. Zwycięzcy z każdej z nich otrzymają 5.000 euro. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów, 6 i 7 czerwca w Szkole Wyższej w Stralsundzie. 

Wśród nominowanych do nagrody w kategorii "Dziennikarstwo na pograniczu" znalazła się m.in. Beata Maciejewska, redaktorka Gazety Wyborczej Wrocław, gdzie ukazał się jej tekst pt. "Tam przenika się polska i niemiecka historia. Spacery po pograniczu".

W tym roku Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbywają się pod hasłem „Czy trzeba wymyślić Europę na nowo?”. Odbywające się w ich trakcie dyskusje będą dotyczyły etyki dziennikarskiej, współpracy regionalnej, social media oraz odzyskania przez Polskę niepodległości, widzianego z perspektywy niemieckiej.

Rejestracja rusza z początkiem maja i potrwa do 27 maja, na stronie www.dnimediow.org.

Wręczenie nagród odbędzie się 6 czerwca 2018 r. podczas uroczystej Gali w Katharinenkloster Remter w Stralsundzie.