Studenci PWr zaprezentują swoje najnowsze samoloty. Planują podbój USA

Autor: Michał Rypel

Już niedługo Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Wrocławskiej pochwali się tym, nad czym pracował w ostatnim czasie. Ich najnowsze dzieła – „Dragonfly” i „Red Bomber” to samoloty bezzałogowe, które już w kwietniu pojawią się w Stanach Zjednoczonych.

Grupa Jet Stream działająca w ramach AKL, za oceanem będzie promować się podczas SAE Aero Design West 2018, wydarzenia z 30-letnią tradycją. Tam, ze swoimi dwoma nowymi maszynami, studenci powalczą z 74 drużynami z całego świata, rywalizując w trzech klasach: Regular, Advanced i Micro. Cały turniej rozpocznie się 6 kwietnia na lotnisku Van Nuys koło Los Angeles.

Zadaniem uczestników jest samodzielne skonstruowanie bezzałogowych samolotów spełniających normy regulaminowe. Przed każdą z maszyn organizatorzy postawią wyzwanie: unieść jak największy ciężar przy jednocześnie jak najmniejszej wadze własnej. 

Studenci wystartują w Stanach Zjednoczonych z dwoma modelami: „Dragonfly”, zakwalifikowany do klasy Advanced oraz "Red Bomber", który wystartuje w klasie Micro.

Jest Stream z Politechniki Wrocławskiej startuje w SAE Aero Design już od dekady, wspierany przez uczelnię i sponsorów. Kończąc rywalizację, studenci zawsze plasowali się w pierwszej piątce, a w 2014 r. zwyciężyli w kategorii Micro i dwa lata później, w klasie Advanced zajęli drugie miejsce. W sumie klub zdobył dotychczas 14 medali.

Prezentacja zespołu i przygotowanych modeli rozpocznie w piątek 9 marca w Sali Dziekańskiej w budynku H-14. Początek o godz. 10.00.