Nowe biletomaty MPK – jak działają?

Autor: Michał Rypel

 

Początkowo tylko w części, ale od 8 marca zobaczymy je już we wszystkich pojazdach MPK. Chodzi o drobnych następców żółtych i szarych skrzynek, które do niedawna gościły w każdym wrocławskim tramwaju i autobusie. Na czym polega zmiana?

Spółka przyzwyczajała nas do myśli o zmianie biletomatów już od ubiegłego roku. Nowością nie jest tylko ich kształt, gabaryty czy interfejs. Chodzi jednak, przede wszystkim, o ekologię i koniec z papierowymi biletami drukowanymi podczas jazdy. Od teraz kupimy je tylko za pomocą stacjonarnych skrzynek na przystankach, lub w wybranych punktach handlowych.

Tu rodzi się pytanie – jak kontrolerzy sprawdzą, czy nasz przejazd jest ważny? Potwierdzenie zakupu znajdzie się w systemie transakcji płatniczych, powiązanym z naszą kartą płatniczą. To do niego będą mieli dostęp pracownicy MPK, używając specjalnego czytnika, do którego przyłożymy kartę. Wielu wrocławian obawia się, że kontroler może nas w ten sposób okraść. Czy słusznie? O tym  Jacek Sieński z Mennicy Polskiej.

Nowy system działa jednak tylko, jeżeli posiadamy kartę zbliżeniową. W innym wypadku pozostają biletomaty na dworze lub zakup w pojeździe, gdzie zapłacimy także elektroniczną portmonetką, która znajdzie się na nowych kartach urbancard. Z nich również skorzystamy już od 8 marca.