Nowy semestr Akademii Dokumentalnej w DCF

Autor: Michał Rypel

Dolnośląskie Centrum Filmowe otwiera kolejny sezon spotkań w ramach Akademii Dokumentalnej. Dzięki współpracy Against Gravity, Odry – Film oraz Uniwersytetu Wrocławskiego studenci i wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z mistrzami oraz buntownikami współczesnego kina dokumentalnego.

Cykl pokazów w DCF jest swego rodzaju przygotowaniem do jubileuszowej 15. edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się między 11 a 20 maja. W ramach Akademii Dokumentalnej widzowie będą mogli zobaczyć najgłośniejsze filmy ostatniej edycji festiwalu.

Pierwsze spotkanie poświęcone zostanie obrazowi “Bez tytułu” autorstwa Michaela Glawoggera oraz Moniki Villi. Ten niezwykły projekt wybitnego dokumentalisty został dokończony już pośmiertnie przez jego wieloletnią współpracowniczkę, pracującą w oparciu o notatki reżysera sporządzane w filmowej podróży. Następnie uczestnicy zobaczą “Dawson City. Czas zatrzymany” Billa Morrisona. Będzie to jedyna szansa, poza obiegiem festiwalowym, na obejrzenie epickiego, składającego się prawie wyłącznie z archiwaliów, filmu o gorączce złota, kinofilli, walce klas, pięknie kanadyjskiej przyrody i lubieżnych początkach fortuny obecnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych. W ramach niespodzianki, na uczestników Akademii czeka także premierowy pokaz filmu z Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Każde spotkanie w ramach Akademii ponownie będzie składało się z prelekcji, filmu oraz dyskusji po seansie. Mimo że zajęcia adresowane są przede wszystkim do studentów, może się na nie zapisać każdy zainteresowany – wystarczy wysłać maila na adres a.dokumentalna.wro@gmail.com oraz zakupić karnet w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Wszyscy studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, a od tego semestru również z Uniwersytetu SWPS, mogą zaliczyć Akademię jako przedmiot ponadprogramowy, uzyskując tym samym 3 punkty ECTS.

Zajęcia będą odbywały się od 26 lutego w poniedziałki od 17:30 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Karnet, uprawniający do zobaczenia czternastu filmów to koszt wysokości 120 zł. Za bilet na pojedyncze zajęcia obowiązuje bilet w cenie 12 zł.

Pełny repertuar oraz więcej informacji pod adresem: www.akademiadokumentalna.pl/szkolywyzsze/wro oraz na profilu facebookowym facebook.com/a.dokumentalna.wro