Wyróżnienie im. Nowaka-Jeziorańskiego dla Szewacha Weissa

Autor: Michał Rypel

Wiemy, komu wręczona zostanie tegoroczna Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego​. Tym razem kapituła zdecydowała się wyróżnić izraelskiego polityka, Szewacha Weissa. 

Weiss urodził się w Borysławiu, niedaleko Lwowa. Gdy miał 4 lata wybuchła II Wojna Światowa. Jego rodzina na krótko przeniosła się do Wałbrzycha – później błądząc po Europie, w końcu trafił do Izraela. Piastował urząd posła do Knesetu w latach 1981–1999 oraz był jego przewodniczącym. W latach 2001-2003 ambasador Izraela w Polsce. W zeszłym roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Orderem Orła Białego.

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego wręczana jest od 13 lat, co roku 4 czerwca. Otrzymują ją osoby lub instytucje prezentujące „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”. Dotychczas nagrodzeni nimi są m.in.: Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III RP, Václav Havel, ostatni prezydent Czechosłowacji oraz pierwszy prezydent Czech, a także Leszek Balcerowicz – twórca polskiej reformy gospodarczej w latach 1989–1990, wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów w latach 1989–1991 i 1997–2000, prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2001–2007. W ubiegłym roku jej laureatem został Kardynał Henryk Gulbinowicz, emerytowany Arcybiskup Metropolita Wrocławski. '

Nagroda dla Szewacha Weissa zostanie wręczona 4 czerwca w Zakładzie Narodowym Imienia Ossolińskich