Badacze z UPWr koordynują wielkie liczenie nietoperzy

Autor: Michał Rypel

Nie dość, że porzyteczne, to niezwykle sympatyczne. Mimo, że są zwierzęciem chronionym, nietoperze mocno oczuwają wpływ cżłowieka na środowisko. Sczególnie jeżeli chodzi o ocieplanie klimatu. Jedno z większych skupisk tych wyjątkowych stworzeń znajduje się w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Tam właśnie wybierają się badacze z Uniwersytetu przyrodniczego we Wrocławiu. Zbliża się wielkie liczenie nietoperzy. 

Ich cel to rozległy system korytarzy i komór, oraz naziemnych bunkrów, zbudowanych przez Niemców w latach 30. i w czasie II Wojny Światowej. Tam właśnie najchętniej zimują nietoperze europejskie. Wrocławianie mogą tam znaleźć nawet 39 000 tych skrzydlatych ssaków. Zgodnie z międzynarodowym prawem, Polska jest zobowiązana do monitorowania stanu środowiska i jego oddziaływania na różne gatunki zwierząt i roślin.

Szczególnie istotny w tej kwestii okazuje się Obszar Natura 2000 "Nietoperek”. Podczas gdy znajdujące się na tym terenie nietoperze przesypiają zimę w podziemiach, wisząc głowami w dół – naukowcy liczą i badają poszczególne gatunki.

Największe wyzwanie? Czas. Cała akcja musi ze względu na dobro zwierząt oraz z przyczyn logistycznych odbyć się w ciągu jednego dnia, między wschodem a zachodem słońca. Badacze przemierzą wówczas 32 km korytarzy podzielonych na 9 odcinków obsługiwanych przez 9 zespołów.

Akcja „Nietoperek” to efekt współpracy międzynarodowej. Spośród 70 uczestników, większość stanowią chiropterolodzy z zagranicy – Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Belgii, Norwegii, Finlandii, Słowacji, Hiszpanii i Szwecji. Z Polski największą grupę stanowią naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Poza nimi reprezentować nas będą także przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego, Instytutu Badawczego Leśnictwa i Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” z Poznania. 

Liczenie nietoprzy odbędzie się 13 stycznia między godz. 6:00 a 16:00 w Pniewie (gmina Międzyrzecz).