Wrocławski magistrat reaguje po ataku na obcokrajowca

Autor: Michał Rypel

Władze Wrocławia nie tracą czasu po niedawnym ataku na cudzoziemca. Nowe decyzje mają wesprzeć zarówno poszkodowanych przyjezdnych z zagranicy, jak i osoby trzecie, udzielające pomocy w razie niebezpieczeństwa.

We wrocławskim Urzędzie Miasta nie ustaje echo pobicia Hindusa, które miało miejsce w sobotę, 6 stycznia obok Galerii Dominikańskiej. Prezydent Miasta, Rafał Dutkiewicz, podpisał porozumienie z Okręgową Radą Adwokacką. Według umowy, adwokaci zobowiązali się bronić praw osób poszkodowanych w zdarzeniach o podłożu rasistowskim lub wyznaniowym. Pomoc będzie udzielana bezpłatnie. Jak mówi Andrzej Grabiński z ORA, reakcja na pobicie to pierwszy przykład tej współpracy:

Prezydent Rafał Dutkiewicz dodaje, że poszkodowani będą mogli liczyć również na pomoc w opłaceniu sytuacji nie związanych z procesem sądowym.

Po raz pierwszy władze Wrocławia tak zdecydowanie zareagowały na incydent o podłożu etnicznym. Postanowiliśmy spytać mieszkańców miasta, czy można zrobić coś więcej by zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

Sprawcom zdarzenia grozi od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.