Studenci i absolwenci PWr zaprezentują pierwszego “bistrobota”

Autor: Michał Rypel

Jedzenie z automatu kojarzy się często z uczelnią i miejscem pracy. Korzystanie z nich ogranicza się jednak zwykle do ostateczności, przegrywając z ciepłymi posiłkami. Dzięki studentom i absolwentom Politechniki Wrocławskiej szybko, zdrowo i smacznie od teraz jest rzeczywistością.

Za pomysłem stoi firma Food Robotics, którą tworzą studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej. Bistrobot to maszyna, która w czasie do czterech minut gorące posiłki o wadze od 200 do 350 g. Obecne jego menu składa się z sześciu propozycji, zaprojektowanych przez Łukasza Bularza, szef kuchni krakowskiej firmy Meating Point.

Potrawy są przechowywane w automacie w temperaturze -20 stopni Celsjusza. Gdy wybierzemy konkretne danie, Bistrobot podgrzewa i opieka posiłek. Użycie takiej technologii wyklucza konieczność używania dodatków konserwujących.

Na najbliższym spotkaniu połączonym z prezentacją Bistrobota dowiemy się, jak wygląda obsługa urządzenia, a także będziemy mogli spróbować produktów z menu. Szczegóły przedstawią twórcy Bistrobota – koordynator projektu Wojciech Jopek, główny konstruktor Michał Turów, elektronik Krzysztof Krysztoforski, a także Wiktor Ślązak i Paweł Procek.

Początek 5 stycznia o godz. 11.00 do holu budynku D-1 Politechniki Wrocławskiej. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie http://bistrobot.pl/ oraz na https://www.facebook.com/bistrobotpl.