The Neptunes

Autor: Krzysztof Ciach

Najlepsi producenci muzyczni lat 00s, powracają z płytą jako The N.E.R.D. Na czym polega ich fenomen? Co to znaczy brzmieć jak The Neptunes? W tym tygodniu odpowiemy sobie na te pytania w cyklu Artysta Tygodnia w Radiu Luz na 91.6fm. 

Pierwszy raz Chad Hugo i Pharrell Williams, bo to oni wchodzą w skład tego duetu producenckiego, spotkali się na letnim obozie dla utalentowanych. Później razem grali w okriestrze marszowej — Williams na werblu, a Chad był dyrygentem. Na szczęście poszli w r&b i hip-hop. Ich pierwsze prace zauważył sam Teddy Riley — człowiek pracujący z Michaelem Jacksonem przy Dangerous, prekursor new-jack-swingu — i włączył ich swojej grupy producenckiej. 

Od 1992 pracowali także sami. Ich styl się powoli kształtował, ale to na rok 1998 datuje się kiedy mogliśmy usłyszeć pierwszy raz w historii w pełni rozwinęte brzmienie The Neptunes — był to utwór: N.O.R.E.'s "Superthug". Ich sound był odmienny, w pewnym sensie nowatorski, ale przede wszystkim, mimo progresywnych zacięć, był zaciekle chwytliwy i od rozpoznawalny po jednej nutce! 

Wyróżnijmy najważniejsze cechy soundu duetu Pharrella Williamsa i Chada Hugo:

Minimalizm

 

Repetycja

 

Połamana rytmika

 

Brzmienie bębnów

 

Kolorowe mini-melodyjki

 

Funk

 

Szepty i falsety

 

Adaptacja latynoskich brzmień na pole r&b i hip-hopu

 

Mostki

Więcej na antenie Radia Luz o godzinie 0:00 lub 14:00.