Red Velvet – Peek-a-Boo

Autor: Kurtek Lewski

2017 roku dowodzi, że międzynarodowy fenomen k-popu nie tylko nie rozpłynął się dawno w powietrzu, ale ma się znakomicie, wciąż wywierając wpływ na kształt światowej muzyki popularnej. I to zarówno komercyjnie, jak i artystycznie.

Komercyjnie — ostatnia epka grupy BTS LOVE YOURSELF 承 'Her' zadebiutowała na 7. miejscu amerykańskiej listy płyt, stając się najwyżej notowanym krążkiem koreańskiego wykonawcy na liście, podczas gdy promujący album singiel "DNA" trafił na pozycję 67. tamtejszego Hot 100, pobijając kolejne rekordy. Pomijając viralowy sukces "Gangnam Style", w czasach nieznoszącej sprzeciwu dominacji języka angielskiego w muzyce pop, to sukces bez precedensu.

Artystycznie — wydany pod koniec listopada drugi longplay Perfect Velvet, a także wakacyjna epka The Red Summer  plasują się w czołówce najlepiej wyprodukowanych i najbardziej koherentnych popowych projektów 2017 roku, czego najlepszym reprezentantem jest ostatni singiel "Peek-a-Boo". Taneczny, inspirowany tropikalnym house'm numer to charyzmatyczna przeprawa przez charakterystyczny dla koreańskiego popu kalejdoskop melodyjny zawarty jednak w spójnej stylistycznej wizji z jednej strony odkrywający na nowo oldschoolowy synth pop i R&B, z drugiej odważnie ciągnący ku przyszłości — zupełnie jak tytułowa zabawa w a kuku!