Aplikacja mobilna do walki z marnowaniem żywności

Autor: Michał Rypel

Na świecie co roku marnuje się nawet 1,3 mln ton żywności. Nasz kraj również jest częścią tego problemu, jednocześnie  przodując w tej kwestii na tle całej Europy. Co roku na jednego Polaka przypada 52 kg zmarnowanej żywności. Dlatego właśnie powstał program Taste&Share. 

Pomysł, za którym stoi koncern Electrolux ma na celu promowanie wśród konsumentów i sprzedawców świadomego rozporządzania żywnością. Taste&Share to przede wszystkim aplikacja mobilna, stworzona żeby ułatwiać każdemu z nas dzielenie się żywnością, która być może na końcu wylądowałaby w koszu. Zarejestrowani użytkownicy mogą dzięki niej kontaktować się ze sobą i oferować zbędne im produkty, być może przydatne dla innych. Aplikacja została stworzona na systemy Android i IOS.

Pozostając w sferze internetu, kampania funkcjonuje również jako strona internetowa, gdzie znajdziemy m.in. porady na temat przechowywania żywności, jak i wykorzystywania resztek produktów pozostałych w szafkach czy lodówce. 

 

Pomysłodawcy organizują także warsztaty z gotowania z wykorzystaniem 'resztek' oraz otwierają tzw. Foodsharing kraków,  czyli miejsca, gdzie podobnie jak za pomocą aplikacji, każdy może podzielić się i poczęstować jedzeniem. Takie przestrzenie wyposażone w specjalnie oznaczone lodówki i meble otwierają się popularnych punktach miasta, np. na uczelniach, w akademikach, przy bazarach.