Dzień Edukacji Narodowej i Żywa Biblioteka

Autor: Michał Rypel

Niebawem Dzień Edukacji Narodowej, a więc i święto wszystkich nauczycieli. Poza pracownikami szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników nie zapominajmy także o wykładowcach akademickich – to również ich święto. Z tej okazji Akademickie Radio Luz życzy im wszystkim wszystkiego, co najlepsze. Do obchodów dnia nauczyciela dołącza także akcja Żywa Biblioteka, która tego dnia organizuje wyjątkowe na skalę światową wydarzenie.

W pociągu na trasie Wrocław – Jelenia Góra – Wrocław odbędzie się dwudziesta siódma edycja wrocławskiej odsłony projektu Żywa Biblioteka. Będzie to jednocześnie uczczenie Dnia Edukacji Narodowej oraz 10. rocznicy zawitania inicjatywy do stolicy Dolnego Śląska. Pasażerowie pociągu do Jeleniej Góry będą mieli okazję porozmawiać tego dnia z jedną z tzw. Żywych Książek. Będą wśród nich Trzeźwiejący Alkoholik, Osoba chora na schizofrenię, Muzułmanin, Gej oraz Romka.

Jak przyznają organizatorzy, wydarzenie ma na celu zmianę postawy ludzi wobec inności.Pierwsza Żywa Biblioteka odbyła się w 2000 roku w Danii. W Polsce projekt odbywa się od 2007 roku. Za akcją stoi Stowarzyszenie Diversja.

Pociąg z Żywymi Książkami wyjdzie z Wrocławia 14 października o godz. 11.00. Odjazd z Jeleniej Góry o godz. 17.40.