Jak wygląda kieszeń studenta – najnowszy raport ZBP

Autor: Michał Rypel

Związek Banków Polskich właśnie opublikował tegoroczny raport "Portfel Studenta". Po raz kolejny poznajemy więc wszelkie dane, dzięki którym poznajemy, co dziś oznacza termin 'studenckie życie' pod kątem finansowym. 

Przede wszystkim dane liczbowe. Ich ZBP nie szczędzi. Na początek liczba studentów w Polsce, czyli ok. 1 mln 400 tys żaków, co na tle całej Europy plasuje nasz kraj na 4. miejscu za Włochami, Francją i Niemcami. Inaczej prezentujemy się w rankingu studenckich wydatków. Statystycznie najmniejszy możliwy rachunek polskiego studenta wynosi ok. 1600 zł. Mniej wydają tylko mieszkańcy Serbii i Rumunii. Pod tym względem góruje Szwecja, gdzie studenci miesięcznie wydają minimum 1312 euro. .

Dużą część wydatków zwykle pochłania mieszkanie. Według Eurostudent.eu naszym kraju jest to średni wydatek rzędu blisko 36 % miesięcznego budżetu. Inaczej jest, gdy student mieszka z rodzicami. Takich przypadków w Polsce jest 41%. To wciąż niewiele, porównując to np. do Włochów, których 75% podczas studiów woli po zajęciach wracać do rodzinnego domu. Przemysław Barbrich ze Związków Banków Polskich mówi, że jednym z powodów takiego stanu w Polsce jest niewystarczająca liczba akademików.

 

Raport poorównuje także ceny w akademikach uczelni różnego typu. Najwięcej płaci się za "jedynki" – czasem miesięczna opłata przekracza 1000 zł. Trzy lub czteroosobowe pokoje to koszt wysokości ok. 350 zł, a w niektórych sytuacjach  nawet 100 zł mniej. Polscy studenci najczęsicej jednak dzielą pokój z jeszcze jednym lokatorem. 

Z całym raportem zapoznać się można pod adresem www.zbp.pl.