Europejski Dzień Języków we Wrocławiu

Autor: Michał Rypel

Już po raz siódmy Wrocław weźmie udział w Europejskim Dniu Języków. Tradycyjnie w Europie obchodzi się go 26 września, natomiast w stolicy Dolnego Śląska wydarzenia związane ze świętem zaplanowano na całe 8 dni, od 21 do 29 września. Za ich organizację odpowiada Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce wraz z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Do akcji włączyły się także miejskie szkoły językowe, biblioteki i placówki kulturalne. 

Europejski Dzień Języków świetna okazja, by zaczerpnąć umiejętności nie tylko w posługiwaniu się popularnym j. angielskim, ale także m.in. bułgarskim, czeskim, francuskim, węgierskim, ukraińskim, a także kaszubskim. Część wydarzeń będzie także służyła zapoznaniu z gwarą i kulturą śląską. We Wrocławiu odbędą się spotkania, ćwiczenia i pokazy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych zaczynających przygodę z danym językiem, ale również dla nauczycieli. 

We Wrocławiu podczas EDJ odbędzie się 40 bezpłatnych wydarzeń. Wśród nich znalazły się m.in. językowa gra miejska „Strach się bać!” (23 września), spotkanie z Danutą Stenką pt. „Z Widokiem na Kaszuby” (25 września), „Literacka Wieża Babel” – wielojęzyczne czytanie, które zaprezentuje Teatr Ad Spectatores (27 września) oraz finałowa gala Europejskiego Dnia Języków z koncertem pochodzącej z Francji piosenkarki Bévindy (29 września). 

Dodatkowo, specjalnie dla uczniów szkół z całej Polski możliwy będzie udział w lekcjach języków obcych prowadzonych przez Skype'a. Łącznie odbędzie się 100 lekcji z 16 europejskich języków. Rejestrować się na lekcje można przez stronę internetową www.edj.org.pl. Więcej szczegółów na oficjalnej stronie www.edj.wroclaw.pl