Festiwal druku Nacisk

Autor: Michał Rypel

Z końcem września podwórko przy ul. Ruskiej 46 zamieni się w raj dla wszystkich fanów grafiki, druku oraz designu. Podczas I edycji Festiwalu Druku NACISK odbędą się targi plakatów, wystawy, prelekcje i warsztaty. 30 września we Wrocławiu zjawią się nie tylko miłośnicy ilustracji i druku, ale także twórcy, którzy będą zarówno opowiadać o swojej pracy, jak również prowadzić warsztaty dla zainteresowanych.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się:

Patryk Hardziej – wszechstronny ilustrator, projektant grafik oraz researcher wykładający na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Poza nauczaniem, jest również założycielem warsztatów „Sztuka Projektowania” pod patronatem Karola Śliwki oraz pomysłodawcą i kuratorem Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. Ma na koncie współpracę m.in. z takimi markami i instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, BMW, Costa Coffee, Coca-Cola, Mini, Bertagnolli, Mondadori Libri, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Designu Gdynia. Podczas prelekcji na festiwalu NACISK Patryk skupi się na historii identyfikacji wizualnej znaku CPN (Centrali Produktów Naftowych)

Ryszard Kaja – malarz, grafik, od niemal dwóch dekad zajmujący się scenografią pracując dla większości muzycznych scen polskich, ostatnio również poświęcający się sztuce plakatu. Syn Zbigniewa Kaji, znanego grafika i plakacisty oraz Stefanii związanej z ceramiką. Ryszard od kilku lat pracuje nad serią plakatów PLAKAT-POLSKA, czyli swoistym przewodnikiem po kraju, uwzględniając także jego ukryte walory, niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Warsztaty odbywające się podczas festiwalu poprowadzą:

Dawid Korzekwa – projektant graficzny; doktor habilitowany sztuk plastycznych, profesor w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dawid jest również prezesem Zarządu Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej oraz udziela się jako biegły sądowy do spraw projektowania graficznego i praw autorskich. Jest specjalistą z zakresu projektowania prasowego, a także identyfikacji wizualnej i plakatu.

Marcin Dąbrowski – specjalista w dziedzinie szeroko pojętego druku. Podczas warsztatów wprowadzi uczestników w świat popularnych technologii druku, wzbogacając je o elementy np. typografii. W trakcie spotkania skupi się na druku cyfrowym, jego specyfice i współczesnym znaczeniu.

BIG Poster – łódzka grupa artystyczno-projektowa, w skład której tworzą Bartosz Mamak i Grzegorz Myćka, doktoranci na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Duet na co dzień zajmuje się m.in. prowadzeniem warsztatów z dziedziny tworzenia plakatu oraz publikowaniem magazynu BiG POSTER ZIN.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia pojawi się niebawem. Tymczasem wszelkie informacje znaleźć można na stronie wydarzenia, www.nacisk.com, a także na portalach społecznościowych: instagramie /nacisk_fest, facebooku /nacisk, a także na oficjalnym wydarzeniu facebookowym: www.facebook.com/events/487166841644392/.