Politechnika Wrocławska podczas Wrocławskiej Nocy Laboratoriów

Autor: Michał Rypel

Laboratoria bywają różne: profesjonalne – schludne, błyszczące i sterylne, ale znamy także filmowe kanciapy szalonych naukowców, w których panuje chaos i półmrok. Z inicjatywy wrocławskiego centrum badawczo-rozwojowego Nokii będziemy mogli poznać je wszystkie już 14 października w ramach II edycji Nocy Laboratoriów. W tym roku w ramach imprezy siły połączyły przede wszystkim wrocławskie uczelnie, wśród których znalazła się także Politechnika Wrocławska. Oprócz szkół wyższych w wydarzenia włączają się również m.in. Hydropolis, Wrocławski Park Technologiczny czy Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Patronami honorowymi są Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz oraz  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. 

Podczas tego wyjątkowego wieczoru na Politechnice Wrocławskiej będzie można poznać tajniki chemii, matematyki oraz fizyki. Pracownicy uczelni przedstawią wiedzę z zakresu tych nauk w nowatorski, zaskakujący sposób łącząc np. matematykę i muzykę, chemię i kuchnię molekularną, czy fizykę z medycyną. Do dyspozycji odwiedzających będzie oddana m.in. Pracownia Tyfloinformatyczna przeznaczona do nowatorskich badań nad technologią do pomocy w nauce osobom z niepełnosprawnościami. Wśród specjalnych wydarzeń znalazły się np. wykład dr inż. Pawła Sztonyka pt. "Czy wiemy, co jemy – kuchnia jako laboratorium" oraz połączone z dyskusją spotkanie z dr Maciejem Mulakiem pt. "Przełomowe doświadczenia w historii fizyki". 

Zapisy na wydarzenia ruszą 7 października o godzinie 12:00. Udział w nich jest bezpłatny, choć liczba miejsc u każdego z partnerów jest ograniczona. Rejestracje prowadzone osobno dla każdej placówki. Informacje o wszystkich warsztatach oraz atrakcjach będą dostępne na stronie http://www.noclaboratoriow.pl/zapisy

Szczegółowy harmonogram wydarzenia znajduje się na stronie www.noclaboratoriow.pl/program