Studentka PWr wróciła z analogowej misji księżycowej Lunar Expedition 1

Autor: Michał Rypel

Dwa tygodnie w warunkach niemal kosmicznych spędziła Joanna Kuźma. Studentka ostatniego roku inżynierii chemicznej i procesowej na Wydziale Chemicznym PWr właśnie wróciła z polskiej analogowej misji księżycowej Lunar Expedition 1, która odbyła się w pierwszym polskim habitacie kosmicznym Lunares w Pile. Szóstka uczestników mierzyła się z izolacją i zaburzeniem poczucia upływu czasu. Cała analogowa stacja kosmiczna mieściła się bowiem w zamkniętym hangarze lotniczym. 

Podczas misji prowadzone były eksperymenty m.in. nad poczuciem czasu członków zespołu oraz dynamiki grupy i stresu w warunkach izolacji. W przyszłości z wyników testów korzystać mają uczestnicy misji w bazach na powierzchni Księżyca lub Marsa. Za pomysłem na misję Lunar Expedition 1 dr Agata Kołodziejczyk z Europejskiej Agencji Kosmicznej, której udało się zbudować habitat dzięki współpracy z firmą Space Garden. Za projekt stacji odpowiada Leszek Orzechowski, doktorant na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. 

Jeszcze we wrześniu i październiku w habitacie w Pile zostaną zrealizowane kolejne dwie misje: trzydniowa misja dla dzieci pt. Moon for Youth for Kids oraz ICAres-1 – pierwsza analogowa misja na Marsa z udziałem niepełnosprawnego astronauty.