Akcja Płuca Polski zawita do Wrocławia

Autor: Michał Rypel

Tylko 40% Polaków wie o tym schorzeniu, a jest ono czwartą najczęściej występującą przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Mowa o przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jej objawy, takie jak poranny kaszel i duszności bardzo często są lekceważone, co może przynosić poważne i niebezpieczne skutki. Aby uświadamiać Polaków o istnieniu POChP i sprawnie ich badać powstała akcja "Płuca Polski", która już 1 września przybędzie do Wrocławia.

W piątkowe popołudnie, od godz.17.00 w okolicach Hali Stulecia każdy chętny będzie miał okazję bezpłatnie poddać się prostemu testowi spirometrycznemu. To najłatwiejszy sposób, by sprawdzić stan swoich płuc. Nad przebiegiem badań czuwać będą koordynatorzy kampanii oraz wykwalifikowane pielęgniarki. Oprócz części medycznej, na wszystkich zainteresowanych czekać będzie również możliwość odbycia lotu balonem i podziwiania panoramy Wrocławia.

Najczęstszym powodem rozwoju POChP jest dym tytoniowy, dlatego do udziału w akcji w szczególności zachęca się osoby palące w wieku 40+.