Instalacja świetlna dot. historii Stoczni Gdańskiej podczas Soundrive Festivalu

Autor: Michał Rypel

Ci, którzy mieli okazję odwiedzić poprzednie edycje festiwalu Soundrive, oprócz koncertów z pewnością zapamiętali również przestrzeń, w jakiej się odbywały. Organizatorzy mogą pochwalić się bowiem zaadaptowaną specjalnie na potrzeby imprezy częścią Stoczni Gdańskiej – postindustrialnym krajobrazem stworzonym z hangarów, dźwigów, murowanych hal i blaszanych kontenerów. Miejsce to jest istotne nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale przede wszystkim historyczne.

Jego losy sięgają jeszcze XIX w., kiedy gdańskie zakłady znano jako Stocznię Jana Klawittera. W stanie zbliżonym do obecnego znalazły się po II Wojnie Światowej, już jako własność RP. Dziś jednak, patrząc na stare mury stoczni, nie jest łatwo wyobrazić sobie czasy świetności tego miejsca. Dlatego właśnie, podczas tegorocznego festiwalu Soundrive pojawi się instalacja świetlna autorstwa Roberta Sochackiego. Projekt artysty ma pokazać, jak zmieniała się stocznia. Projekcja ruszy 2 września i potrwa do końca trwania imprezy.

"Rewolucja techniczna, zmiany społeczne, wzloty i upadki systemów politycznych. Historia dawna i ta zupełnie bliska, pokazująca czym Stocznia żyje obecnie. „Budynki Stoczni od zawsze stanowią nieodłączny element dziejów Gdańska i jego mieszkańców, a dla mnie są także częścią historii rodzinnej, czymś bardzo osobistym, bo cała moja rodzina to byli pracownicy Stoczni. W moim projekcie pokazuję te różne doświadczenia i perspektywy" –  mówi Robert Sochacki.

Absolwent gdańskiej ASP, Robert Sochacki jest związany przede wszystkim z malarstwem. Po studiach sztukę tę zgłębiał m.in. jako scenograf teatralny, performer wideo oraz twórca instalacji interaktywnych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie pracuje jako asystent na wydziale malarstwa gdańskiej ASP i kończy studia doktoranckie w zakresie Sztuk Plastycznych (sztuka w przestrzeni publicznej). Swoje prace prezentował dotychczas w autorskich galeriach, podczas wydarzeń artystycznych w Polsce i na świecie, a także na festiwalach muzycznych i street art. 

Festiwal Soundrive odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 2 września w industrialnej przestrzeni Stoczni Gdańskiej, w klubie B90. W tym roku na festiwalu wystąpią m.in.: Beach Fossils, Better Person, Waxahatchee, Nite Jewel, The Bug ft. Miss Red oraz White Starlite. Szczegóły dot. harmonogramu wydarzenia oraz sprzedaży biletów znajdują się na stronie www.festival.soundrive.pl