Nowe gabinety stomatologiczne we wrocławskich szkołach

Autor: Michał Rypel

Ok. 86% wrocławskich uczniów szkół podstawowych ma próchnicę zębów. Stan rzeczy nie poprawia się nawet mimo finansowanych przez NFZ usług stomatologicznych. Nie jest to jednak tylko problem lokalny. Według badań zleconych przez Zakład Stomatologii Zachowawczej Instytutu Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, aż 95% 18-latków ma próchnicę, a u 5-latków częstotliwość pojawiania się ubytków w zębach wynosi 80%.

Ze względu na podobne statystyki, Urząd Miasta Wrocławia ogłosił, że sfinansuje gabinety stomatologiczne w 10 miejskich placówkach szkolnych. Będą to miejsca przeznaczone zarówno do leczenia, jak i prowadzenia profilaktyki chorób jamy ustnej. Gabinety zostaną otwarte w szkołach przy ul. Kleczkowskiej, Wieczystej, Boya-Żeleńskiego, Zemskiej, Traugutta, Szczęśliwej, Inflackiej, Pawłowa, Nowodworskiej oraz Św. Jerzego. Damian Kłosowski – miejski radny – mówi, że wyposażenie będzie obejmowało najnowocześniejsze technologie.

Program miejskiego magistratu zostanie sprawdzony przez agencję rządową, po czym ogłoszony zostanie konkurs dla stomatologów, mówi Magdalena Piasecka – wiceprezydent Wrocławia. 

Stworzone w szkołach gabinety dentystyczne nie będą działały wyłącznie w godzinach lekcyjnych. Po ostatnim dzwonku lekarze będą przyjmowali w nich prywatnie. Koszt programu to około 850 tysięcy złotych rocznie. Jednorazowo na remont pomieszczeń przeznaczonych zostanie 350 tysięcy złotych.