Z kuratorem po wystawie prac Güntera Grassa w Muzeum Pana Tadeusza

Autor: Michał Rypel

Niemiecko-Kaszubski pisarz i laureat literackiej Nagrody Nobla, Günter Grass, jest znany przede wszystkim z powieści wchodzących w skład "Trylogii gdańskiej" oraz kontrowersyjnej autobiografii pt. "Przy obieraniu cebuli". W związku z 90 rocznicą urodzin pisarza kuratorka Marta Wróblewska zainicjowała powstanie wystawy "Kolekcja Gdańska w Drodze", prezentującej plastyczne oblicze noblisty. By lepiej zrozumieć tę stronę jego sylwetki, w najbliższy czwartek, 10 sierpnia, o godz. 17.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po prezentowanym zbiorze.

Dzięki współpracy między Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu a Gdańską Galerią Miejską, w Stolicy Dolnego Śląska zobaczyć można zarówno prace graficzne, jak i rzeźbiarskie, ściśle związane z jego dziełami literackimi. Bardzo często wśród jego prac plastycznych znaleźć można motywy i pojęcia przewijające się w pisanych przez niego tekstach. Znajdują się wśród nich postacie, zwierzęta, ale także przedmioty i pejzaże. 

Urodzony w 1927 r. w Wolnym Mieście Gdańsku, Grass wzbudza szczególnie rozbieżne emocje poprzez swoje powiązania ze służbą w nazistowskich oddziałach Waffen SS, do których podczas II Wojny Światowej. Wyznanie to pojawiło się w niemieckiej prasie w 2006 roku. Po jego publikacji kontrowersje dotarły również do Polski, gdzie zawrzała dyskusja polityczna dotycząca statusu noblisty jako honorowego obywatela Gdańska. W 1990 roku zyskał tytuł Doktora honoris causa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 1993 r. na Uniwersytecie Gdańskim.

Wystawa „Kolekcja gdańska w drodze” gościła już m.in. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. We Wrocławiu oglądać ją można od 8 sierpnia do 17 września.