Studenci z koła KoNaR przywieźli dwa medale z zawodów w Pekinie

Autor: Michał Rypel

Zakończyły się zawody Robot Challenge 2017, na których prezentowali się m.in. studenci Politechniki Wrocławskiej z Koła Naukowego Robotyków. W rywalizacji toczącej się w 15 konkurencjach brało udział łącznie 1316 robotów z 26 krajów świata. Wrocławianie zaprezentowali swoje maszyny w 6 dyscyplinach, z których do Polski przywieźli złoty i srebrny medal. 

Studenci Pwr numerem jeden okazali się w konkurencji Freestyle, która gromadzi wszelkie roboty, które wymykają się standardom innych dyscyplin. Zawodnicy KoNaR-u zwyciężyli dzięki swojej "Robotycznej Szachownicy", zdobywając od jury 78,2% punktów i tym samym wyprzedzając srebrnego medalistę o 13,4%. Projekt unowocześnionej wersji klasycznej gry proponuje nie tylko głosowe sterowanie figurami, ale również rozgrywanie partii ze sztuczną inteligencją. Dodatkowo urządzenie ma możliwość odtwarzania rozegranych gier. 

Drugi, srebrny medal przyznano projektowi Rafała Cymińskiego. Jego robot "Navy" brał udział w teście szybkości maszyn podążających czarną trasą na białym podłożu. Wrocławska konstrukcja pokonała tor w 4,77 s., pozostając zaledwie 0,07 s. za zwycięzcą. Poniżej zobaczyć można, jak wyglądała jazda robota "Navy".