Znamy tytuły, które powalczą o tegoroczną nagrodę Angelus

Autor: Michał Rypel

Do 21 października jeszcze sporo czasu, a mimo to o nagrodzie Angelus mówi się już dużo wcześniej. To dlatego, że właśnie ogłoszona została ścisła czternastka, która walczyć będzie o nagrodę główną konkursu organizowanego przez Miasto Wrocław. Przed autorami wyłonionych dotychczas dzieł stoi kolejny etap, w którym wybrana zostanie finałowa siódemka twórców.

Wśród wyróżnionych czternastu autorów znalazło się trzech Polaków: Monika Sznajderman z książką "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna", Witold Szabłowski i jego "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia" oraz Stanisław Aleksander Nowak z książką "Galicyanie". Do drugiego etapu zakwalifikowali się także pisarze m.in. z Ukrainy, Czech, Rumunii oraz Rosji.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznawana jest co roku od 11 lat autorom dzieł prozatorskich w języku polskim. Jak zaznaczają organizatorzy, bardzo ważnym dla konkursu aspektem jest aktualność dzieł, ich zaangażowanie w sprawy bieżące. Od 3 lat w ramach Angelusa przyznawana jest także nagroda dla tłumaczy. Laureata tegorocznej edycji wydarzenia poznamy podczas uroczystej gali, 21 października w Teatrze Muzycznym Capitol.