Nowe wizerunki władców Polski wg Waldemara Świerzego w Pałacu Królewskim we Wrocławiu

Autor: Michał Rypel

Znani z historii oraz… obrazów Matejki. Wizerunek królów Polski uwiecznionych przez mistrza pozostaje nieśmiertelny. Dziś trudno mierzyć się z obrazem tak mocno zakorzenionym w naszej tradycji i kulturze. Wyzwanie to przyjął jednak Waldemar Świerzy, który zdecydował się na swój sposób przedstawić znanych władców, przepuszczając ich wizerunki przez pryzmat faktów historycznych. Tak właśnie powstała wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”, którą oglądać można do 15 listopada w Pałacu Królewskim we Wrocławiu.

To, co łączy Świerzego i Matejkę to brak odniesienia do faktycznego wizerunku postaci historycznych. Zarówno autor trwającej wystawy, jak i legendarny już malarz nie mieli okazji uwieczniać królów, stojąc przed nimi ze sztalugą, czy tym bardziej pracując na podstawie ich zdjęć. Na tym podobieństwa między pracą tych dwóch twórców się nie kończą. Pomysł stojący za kanonicznym dziś zbiorem pt. „Poczet królów i książąt polskich” Jana Matejki, stworzonym na zamówienie zagranicznego wydawcy, również pokrywa się z ideą stojącą za współczesnym albumem z rysunkami Świerzego. Książka pt. "Nowy poczet władców Polski" powstała z inicjatywy Andrzeja Prągowskiego, który dla Radia Luz mówił o różnicach między pracami tych dwóch autorów:

Waldemar Świerzy znany jest jako współtwórca tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Zmarły w 2013 roku, plakacista, grafik, ilustrator książek, był profesorem projektowania plakatu na Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” jest pokazywana już po raz trzeci; wcześniej można ją było oglądać w Warszawie i Gdańsku.