Młodzi geolodzy ruszają na Filipiny

Autor: Justyna Barańska

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego podjęli się organizacji kolejnej w historii Koła zagranicznej wyprawy naukowej. Tym razem celem jest Azja Południowo-Wschodnia, a konkretniej – malownicze wyspy Archipelagu Filipińskiego.

Filipiny znajdują się na obszarze określanym jako „Pacyficzny Pierścień Ognia” – strefie intensywnie zachodzących procesów tektonicznych, odpowiadających za charakterystyczne dla tego regionu zjawiska, takie jak wulkanizm i trzęsienia ziemi. Głównym celem studenckiej wyprawy „Filipiny 2017” jest zapoznanie się z czynnymi procesami geologicznymi w obrębie struktury nazywanej łukiem wyspowym.

Podczas pobytu na Filipinach SKN Geologów planuje przemierzenie północnej i środkowej części archipelagu: wysp Cebu, Bohol oraz Luzon. Prawie tydzień geolodzy spędzą z naukowcami i studentami z Narodowego Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Filipińskiego, zwiedzając laboratoria, zapoznając się ze stosowanym specjalistycznym sprzętem, a także uczestnicząc w wycieczkach terenowych po najciekawszych pobliskich stanowiskach geologicznych.

Wyprawa odbędzie się w dniach 2-26 sierpnia 2017 r. i weźmie w niej udział 10 osób – członków SKN Geologów UWr wraz z opiekunem naukowym. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatami Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Dziekana Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Partnerem wyprawy jest firma BRUBECK.