Akademicki Klub Lotniczy PWr po raz pierwszy na Air Cargo Challenge

Autor: Michał Rypel

Jet Stream, czyli Akademicki Klub Lotniczy PWr już w najbliższy wtorek rusza na Air Cargo Challenge w Zagrzebiu. To kolejne międzynarodowe zawody, na których reprezentacja Politechniki Wrocławskiej zaprezentuje swoje maszyny. Przypomnijmy o sukcesie zespołów Racing Team i Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych, które na tegorocznych zawodach ze swoimi pojazdami podbiły Barcelonę i włoskie Varano. Jutro w Pekinie zawodnicy z PWr powalczą o podium ze swoimi robotami. Co jednak czeka studentów z Jet Stream?

Zadanie stojące przed zawodnikami wybierającymi się na Air Cargo polega na skonstruowaniu samolotu, który ma unieść w ładowni jak największy ciężar, a przy tym jak najszybciej pokonać w powietrzu odcinek o długości ponad kilometra. Dodatkowa trudność polegała na obowiązku zastosowania typu silnika oraz śmigła narzuconego przez organizatorów, czyli Uniwersytet w Zagrzebiu. Podczas samych zawodów maszyna ma 60 metrów na wystartowanie, po czym musi przelecieć dziesięć stumetrowych odcinków, wykonując przy tym nawroty, a na koniec wylądować na pasie długości 120 metrów. Warto pamiętać także o wymogu zakładającym brak elektroniki wspomagającej lot, co przenosi ciężar odpowiedzialności na umiejętności i pracę pilota. Poza samymi lotami, na zawodach oceniane będą również aspekty techniczne modeli. 

W tym roku w Chorwacji spotka się 36 drużyn m.in. z Portugalii, Chin, Grecji czy Rumunii. W przypadku wygranej zawodników z wrocławia, to Politechnika będzie organizatorem wydarzenia za dwa lata.